Kako proveriti amortizere i šolje Mazda 6 GH

Post Reply
mihajlod
Mazdaš u povoju
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda 6, 2009
Odakle nam dolazite (where are you from): Beograd

Kako proveriti amortizere i šolje Mazda 6 GH

Post by mihajlod » 01-Nov-2019 10:56

Imam problem sa lupanjem u prednjem trapu koje nikako da rešim. Čuje se metalni zvuk, visoko sa leve ili desne strane u zavisnosti kojim točkom se naiđe na neravninu na putu. Ponekad je izuzetno neprijatno kao da će hauba da izleti napolje ali auto mora baš da "klecne" da bi se proizveo takav zvuk što nije baš jednostavno. Na sitnijim neravninama se ne čuje ništa. Čak i kada točak udari u rupu ne čuje se ništa ako nije propao ili poskočio dovoljno. Vozio sam kod nekoliko majstora sa kojima sam išao u test vožnje ali ko za inat baš tad ne možemo da proizvedemo taj zvuk. Trap je pregledan u više servisa i nikakvog lufta tu nema niti ikakvih naznaka da nešto nije u redu. Skoro je zamenjeno desno prednje rame, nosač motora(hidraulični) i gumice balans štangle. Amortizeri su suvi i testirani u LAV autu - prigušenje je OK. Letva volana ima neki sitni luft ali navodno nije to. E sad, da li mogu da budu šolje ili amortizeri? Ovako bez skidanja i rastavljanja majstori kažu da su ok. Da li može još nešto da proizvede takav metalni zvuk i kako to proveriti? Auto je mazda 6 GH, 2.0 Benzin, prešla 201000km.

maxi
Mazdaš u povoju
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda 6
Odakle nam dolazite (where are you from): Beograd

Re: Kako proveriti amortizere i šolje Mazda 6 GH

Post by maxi » 21-Nov-2019 12:06

Ja imam 6-icu dizel i nisam strucnjak pa ne znam sve razlike izmedju benzinca i dizelasa ali meni je takav zvuk poceo da pravi interkuler posto mu je propao jedan od "gumenih srafova" kojim je pricvrscen za karoseriju. Uglavnom mi se cuje pri kretanju cini mi se, a mozda i najcesce ako odmah skrecem pri kretanju... Od inercije on lupi negde valjda...
On se nalazi napred levo (vozaceva strana) i lako se vidi kada se skine branik... Pricvrstio sam interkuler nekom plasticnom vezicom za svaki slucaj kao dok ne nadjem taj "sraf" ali dzaba, kaze Roki nema to nigde da se nadje... Cuje mi se i dalje, sta da se radi... Izgleda da je jedina opcija da se menja celi interkuler ali naravno da necu samo zbog toga... a inace kaze Roki da se i to tesko nalazi...

Isto sam tesko uspevao da reprodukujem taj zvuk da neko drugi cuje, dok nisam provalio sta je...

Ne znam da li ovo ima veze sa tvojim problemom ali rekoh da podelim, mozda nekome pomogne :)

tuxonko
Mazdaš u povoju
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda 3 1.6d 109ks/80kW 2006.
Odakle nam dolazite (where are you from): Prag

Post by tuxonko » 21-Nov-2019 11:48

kod mene je slican neki zvuk, koji ja isto ne mogu da definisen. znaci prelazak preko lezecih ili nekih sitnih rupa, ali npr kada polako predjem preko lezeceg onda se ne proizvede taj zvuk. kao da nesto treba da se dotegne ili kao da gumice na stabilizatorima ne postoje vise. pregledom iz kanala i na dizalici nista nije "vidljivo" kao problem.
sa druge strane me je podsetio ovaj drugi post kolege mihajlod, kada krenem i dostignem brzinu od nekih 15-25km/h se samo jednom cuje jedan zvuk, kao lim neki da udari negde, ali samo kada je auto stajao preko noci, kao kada se upali kompresor klime, naravno klimu ne diram...

Guslar
Mazdolicus Maximus
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda 6
Odakle nam dolazite (where are you from): Despotovo- Bačka Palanka

Post by Guslar » 21-Nov-2019 11:50

Slično sam imao na dizalici ništa ali na zemlji majstor legao dole , ja povukao ručnu i cimao na kvačilu u prvoj . Pod rukom osetio luft u selenima.

Послато са SM-A505F помоћу Тапатока

Ne prekidaj ženu kad ćuti !!!

tuxonko
Mazdaš u povoju
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda 3 1.6d 109ks/80kW 2006.
Odakle nam dolazite (where are you from): Prag

Post by tuxonko » 21-Nov-2019 11:54

i ja sam imao isto luft u zadnjim selenima na ramenu, promenjeno ali opet isto. meni su to na tahnickom videli, auto stoji na plocama koje se pomocu hidraulike pomeraju napred-nazad...slicno kao sto si opisao, pod rucnu pa u prvu

Post Reply

Return to “Karoserija, vešanje, kočnice i točkovi”