It is currently 19-Dec-2018 3:44

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 12-Jun-2018 5:51 
Mazdaš u povoju

Postovani mazdasi pre koji dan sam cuo cudno lupkanje kod levog prednjeg tocka. Da ne duzim pricu podigao haubu i kostatovao da mi je spao tkzv. clutch sa klime kompresora (posle raznih guglanja jedino sam ovaj engleski naziv mogao da upozrebim) slika ce biti u prilogu. Odem kod majstora posto radim u DE majstora kaze da je kompresor otisao dovraga i da se treba menjati. Ne da mi djavo mira parkiram i probam klima ne hladi ali greje... Nekao rukom vratim taj deo na mesto ispipam fali taj mali sraf u sresini dela (bolt)... Pokrenem motor klima proradila i nema vise lupkanja. Daljom voznjom i truckanjem deo ponovo pocne da se odvaja moja predpostavka logicno nema centralnog srafa. Pitanje koje me muci da li je stvarno klima kompresor vrisnuo ili ce problem biti resen ako nekako stavim taj centralni sraf i pricvrstim clutch plate za deo preko koga ide kais? I sto je najgore ne znam dimenzije srafa a klima kompresor je na nepristupacnom mestu...??? Ako je neko imao slican problem molim pomoc. I naravno neizbezno u Srbiji sam stacioniran na severu oko Subotice treba mi neki pouzdan mazda mehanicar ako neko nekoga zna za preporuku u okolini i koliko bi mozda kostala zamena celog kompresora?
Hvala unapred svima na pomoci!ImageImage

Sent from my LG-K350 using Tapatalk

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 12-Jun-2018 9:36 
jr. Mazdaš

Automobil: Mazda 3
Ne razumem sve (sorry), ali pored bolta možda je izgubio i druge stvari:
http://japancars.ru/index.php?route=cat ... lk_id=6140

https://www.drive2.ru/l/471450795854791183/

https://www.drive2.ru/l/288230376153206392/
https://www.youtube.com/watch?v=C_Qf0U13zo8

Sličan je sa Mazda 6, Mazda 3, Volvo V40 i Ford Focus 2.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13-Jun-2018 7:58 
Mazda lover

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Kao neko ko je skoro popravljao klimu na autu mogu da ti dam par saveta.

Odvajanje "lamele" kompresora od osovine moze vrlo lako da bude znak da je kompresor zakovao, video sam kod ovog drugara koji popravlja auto klime 3 - 4 kompresora kod kojih je osovina pukla zbog internog "zakivanja" kompresora, pa se lamela lako moze skinuti.

Da je moj auto u pitanju, probao bi da vratim lamelu nazad na kompresor i probao bi rucno da je okrenem, ako nemogu, to je siguran znak da je kompresor stradao. Ako uspes da nabijes lamelu, i mozes da okrenes kompresor, moras osetiti da se isti okrece u "koracima", odnosno da imas otpora pri okretanju kako kompresor nabija kompresiju u klipovima ili vijku (zavisno od tipa). Ako se okrece mnogo lako, onda ili nisi dobro nagurao lamelu ili je kompresor takodje interno stradao.

Sledece sta bi proverio je elektro deo sistema, nagurao bi lamelu na mesto, nasao u kutiji za releje relej AC ili slicno, i prespojio mu radne kontakte. Ako tada jako privuce lamelu, znaci da ti je struja dobra, ako ne otisao je i elektromagnetni kalem. Ovo bi naravno probao sa ugasenim autom i izvadjenim kljucem.

Ako sve ovo proveris i zakljucis da je i kompresor mehanicki dobar, a i da je struja uredu, idi na otpad i potrazi sraf koji spaja lamelu sa osovinom kompresora, i nadji nekoga ko ce ga zavrnuti ako nemas odgovarajuci alat.

Sve u svemu, mislim da je najpametnije da kupis ceo polovan kompresor i da ti ga taj majstor ugradi, mnogo manje ces razmisljati, i kad se sve sabere manje ce te kostati.

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]