It is currently 15-Nov-2018 8:41

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ] 
Author Message
PostPosted: 28-Jan-2016 1:01 
Mazdaš početnik

Automobil: Mazda6
Interesuje me šta koristite od sredstava za poliranje - konkretno koji model voska, koje tečnosti, krpe, sve što ima veze sa tim. Hteo bih kad dođe lepo vreme sam sa ljubavljju da odradim posao, nema mnogo ogrebotina ali se vide na suncu one sitne sitne linijice od sunđera sa peskom koje koriste majstori u SVAKOJ perionici... :prut

U Americi ima čitava industrija vezana za ovo, ne znam šta se kod nas preporučuje.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Jan-2016 2:01 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Alfa 159
Ja koristim Arexons sredstvo za poliranje i zadovoljan sam. Manje ogrebotine, kao sto su te, nastale od pranja, skida bez problema, a cena je oko 500-600 dinara. Auto poliram masinom, a mozes i bez nje, ukoliko je nemas. Mada, ni ona nije nesto skupa, ima sad za 50e da se uzme dobra. Pored ove, i 3M pasta je odlicna, ali je ja nisam nasao kada sam kupovao. Znam da nju koriste najcesce za profi poliranje, ali joj je i cena veca.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 28-Jan-2016 3:53 
Mazdaš početnik

Super, našao sam na netu.... hvala za savet. Za te mašine pretpostavljam da se dodatno kupuju oni pufnasti polir diskovi, ili je to univerzalno?

Izvini što sam ovako retardiran, nikada nisam to radio, pa ne bih da pogrešim (mada imam stara kola na kojima ću prvo probati, njima poliranje treba još i više)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Jan-2016 4:53 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
3M je sam vrh i to ce svaki profi majstor reci ali zato nosi i dobru cenu stim sto je i nema svuda vec samo u bolje snabdevenim farbarama. Sto se tice auto kozmetike, ja koristim sve od Sonax-a i svaki proizvod mi se extra pokazao ali polir pastu nisam probavao. Thurtle sam stavljao ali to je uglavnom sve vosak pa onda kratkotrajno i traje.
Posto nemas iskustva sa poliranjem, masinsko bolje prepusti nekom ko se bas bavi sa tim jer vrlo lako mozes napraviti stetu gde onda jedino pomaze farbanje. Rucnom metodom su manje sanse da se to desi ali je zato radjanje teleta... ja kad budem zreo za poliranje, oticicu kod nekog profesionalca, a ovako u kucnoj radinosti samo mogu da se zezam sa voskom jer tu nema bojazni da cu napraviti neku stetu. :)

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 28-Jan-2016 5:43 
Mazdolicus Maximus

Automobil: EX 626GW DiTD, Audi A4 B6 1.8T
Sto se tice masinskog poliranja slazem se sa Djoletom najbolje prepustiti profesionalcima kad dodje potreba za to sto u tvom slucaju znaci minimum 5 godina :D
Rucno mozes ukloniti te povsinske ogrebotine, to od peska zovu paukova mreza nisu duboka ostecenja i mogu da se srede.
Preporucio bi ti da uzmes 2 polir paste - grublju i finiju, i za kraj neki "finiser" da uglancas. Ja sam koristio Turtle i ok mi je, ovo sto Djole kaze za vosak je upravu - zeleni turtle je vosak a crveni je za poliranje; ja sam tretirao sa oba i zadovoljan sam bio... Arexon Mirage mi je dao kolega Guslar i isto je odlicna.
U sustini koju god kvalitetniju pastu da uzmes ne mozes pogresiti to je sigurno

Inace ako peres kola tako to ne mozes izbeci, najbolje ako ima onih perionica za bezkontaktno pranje penom jeste skuplje ali za nova kola vredi, pogotovo za ovu tvoju lepoticu :D

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Jan-2016 8:14 
Moderator

Tebi je auto nov, nemas potrebe za pravim poliranjem, mozes da odradis ovo sto kaze kolega Vlada, samo bez ovog grubljeg, vec samo taj finis i vosak. Svako poliranje skida sloj laka, tj. istanjuje ga, tako da sto manje poliranja to bolje za farbu.
Bezkontaktno pranje nije dobro nikako, jer da bi sprali prljavstinu bez ikakvog dodira koriste se jake kiseline koje svaki put nagrizaju lak! Posebno ako se cesto koristi. Sa tim kiselinama se peru kamionske cirade. Meni se lak i alufelne bukvalno izlizali (ne oljustili) od toga jer sam stalno prao sa onom penom na samousluznim perionicama.
O kad sam ofarbao sve, idem samo na ispiranje vodom bez kamenca. Ali uvek gledam da sam perem kola svojim sundjerima i samponom, jedino u zimskom periodu moram na pranje u perionicu sa peskom i ferijem... :zid1: :(

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 29-Jan-2016 9:22 
Mazdaš početnik

Hvala vam narode, dosta sam naučio. Vrlo često u ovom zimskom periodu kad nemam vremena da čekam 45 minuta, uzmem pa sam operem onim samouslužnim mašinama na Tošinom Bunaru - šampon - vosak - ispiranje, ali nisam znao da je taj šampon tako agresivan, mislio sam baš da je to najblaža varijanta od svega.

A što se poliranja tiče, slažem se da ne treba pravo poliranje gde se skida lak, mislim da će ova kozmetika odraditi posao.

Znači sad samo čekam malo vreme da se prolepša pa da krenem u akciju.

Đole, gde u Bg ima ispiranje mekom vodom?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jan-2016 10:16 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
Nemoj ti to ništa dirati ako nije jako uočljivo . Đole je upravu . Na HR forumu je lik merio debljinu laka i znam da nije bio presrećan . E sad , da li je poboljšana receptura ili . . .

Ne prekidaj ženu kad ćuti !

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 29-Jan-2016 1:25 
Mazdolicus Maximus

Ispiranje mekom vodom (bez kamenca) imas u svakoj samousluznoj perionici, uglavnom pod brojem 3 "Ispiranje" :) Kada na kraju predjes ceo auto tom mekom vodom, ne ostaju posle one bele tackice od kamenca po autu, kada se auto osusi. Vec je efekat kao da si ga obrisao krpom. :) Bas sam sinoc bio u novoj samousluznoj na Vidikovcu i presao ceo auto tako. Usput, kad vec pomenuh... Ovde na Vidikovcu ima i pod brojem 4 "podno pranje", stanes na kanal, odozdo izadju prskalice i sve operu od soli i blata. Jako korisna stvar, a uzeci u obzir da kosta kao i sve drugo (50 dinara), nije ni skupo.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 29-Jan-2016 2:02 
Mazdaš početnik

E sviđa mi se to "pranje odozdo", naročito sada u zimsko vreme kad se posipa solju. Dođe mi da za tako nešto zapucam iz Zemuna na Vidikovac. :)

Sećam se kako me odrao jednom u Zemunu u perionici lik, pita me kad je prao kola "hoćete da operem odozdo?", reko "što da ne"... završi on i ja dođem da platim, a račun 900 dinara. Pitam ga zašto je tako skupo, a on "pa hteli ste pranje odozdo...."

To je bilo pre jedno 8-9 godina, u perionici na uglu Prvomajske i Gornjogradske, posle toga naravno nikada više nisam otišao tamo.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jan-2016 8:34 
Moderator

hahahaa jes' vala tako je, zato se i ja plasim da narucujem svasta... a da bacam tolike pare na auto perionice koje ga na kraju smuljaju ferijem i peskom, neka hvala...
Ne moze niko da ga opere dobro kao sam, ali dobro nema se ni vremena i uslova uvek za tim.
Trenutno, tj. ovu zimu zapucam u neku perionicu iznad Bulevara tj. iznad Kluza, prema Mirijevu, momci ok operu, nisu salabajzeri neki, a komplet pranje (spolja, unutra, vosak, mazanje, parfemisanje) sve za 300 din.! :D
E sad ovo sto kaze Mare da ima odozdo zvuci stvarno primamljivo ali da li ima kapacitet da ga stvarno spere odozdo ili ce biti da samo malo prsne...

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jan-2016 8:52 
Mazdolicus Maximus

Djole wrote:
E sad ovo sto kaze Mare da ima odozdo zvuci stvarno primamljivo ali da li ima kapacitet da ga stvarno spere odozdo ili ce biti da samo malo prsne...

Ja inace imam naviku da kada zavrsim sa pranjem, zavucem pusku ispod auta i operem oko tockova i auspuha dole, koliko mogu... Tako sam uradio i pre neki dan kada sam bio na pranju... I sinoc odem ovamo i upalim ovo pranje odozdo, izadje 4-5 prskalica, koje se pomeraju levo-desno i peru (pod jakim mlazom)... Kada sam video sta je sve ostalo ispod auta, nisam verovao :shock: Dosta korisna stvarcica, a prvi put vidim da su je stavili u samousluznu perionicu... Do sad sam to vidjao samo u obicnim perionicama :care

Last edited by Mare123 on 26-Dec-2016 7:33, edited 1 time in total.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 26-Dec-2016 4:15 
Mazdaš početnik

Automobil: Mazda 323 (BJ) 1.6i Sedan
Ako neko zna gde se nalazi ta perionica na vidkovcu sto ima automatsko panje donjeg dela, neka napise ili pusti pm, meni bi to bio spas od soli preko zime. :glup

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 26-Dec-2016 7:30 
Mazdolicus Maximus

Imas PM.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re:
PostPosted: 26-Dec-2016 7:39 
Mazdaš početnik

Mare123 wrote:
Imas PM.

Ekstra, hvala za info, isprobacu prvom prilikom :) kontam da znaci jbg da se ispere so par puta tokom zime...

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 26-Dec-2016 7:46 
Mazdolicus Maximus

Ja na to odem svaki drugi-treci dan, kada je zima i ima soli na putu. Leti jednom nedeljno, kad god mi je usput i imam malo vremena. Uglavnom, jako korisna stvar, jer nije cista voda, vec je ubacen i vosak unutra, tako da ga lepo opere i zastiti od soli :)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 26-Dec-2016 7:49 
Mazdaš početnik

Strava, prava stvar za nas :ziveli - ovo sa obicnom puskom kad uzmem samo natopim sve i napravim verovatno jos i gore...

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Dec-2016 9:38 
Moderator

Nije losa stvar isprobao je i ja par puta tokom godine kad god sam prolazio tim krajem... sad mi nesto nije na usput ali moracu da svratim tokom zime, posto nisam video to na drugim mestima...

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 30-Dec-2016 11:14 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
OMV pumpa u NS ima četkaru i pranje odozdo. Ali samo kada izabereš full pranje a to nije baš jeftino a četke koliko sam primetio ne menjaju kada bi trebalo

Послато са SM-J500H уз помоћ Тапатока

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 30-Dec-2016 11:21 
Mazdaš početnik

Ma ovo je em jeftino, em efikasno... jer ja nemam drugog nacina da kako trebam sperem so dole sa obicnom zeton-puskom, samo bezveze natopim sve i napravim jos gore. Valja preko zime jednom nedeljno makar to raditi, odnosno kad god su temperature u plusu...

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]