It is currently 21-Oct-2018 8:06

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
PostPosted: 24-Jun-2018 10:37 
Mazdaš u povoju

Automobil: Mazda 6 2003 2.0 D 100kw
Pozdrav,

interesuje me mišljenje onih koji su to radili na svom Mazda 6 ili nečijem vozilu odnosno mišljenje majstora ?

Naime, nedavno sam zamijenio vodenu pumpu, nasuo 3 litra G12 i ostatak vode. Dva dana poslije, uspio sam dosuti još skoro litar vode, prelivna posuda skoro puna G12.

Pojavila mi se sumnja da je dihtung glave prosviro na nekim mjestima i da motor pritiskom tjera vodu u prelivnu posudu ?

Ima li neko da je radio zamjenu dihtunga glave, koliko košta investicija otprilike, koji je to red veličine...

I da li će "gubljenje vode" kao problem biti riješen zamjenom dihtnga, i ravnanjem glave ?

Glava i blok su dva dijela, koliko znam, mora li se cijeli motor raskopati i radi li se ravnanje i bloka i glave ?

Volio bih čuti vaša mišljenja.

Inače moj auto ima na satu preko 330k

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24-Jun-2018 8:55 
Mazda lover

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Dao bi ti jedan savet, nemoj da pocinjes od najkomplikovanijeg i najskupljeg resenja problema, jer dihtung glave retko crkava osim ako motor nije zestoko cepan ili pregrejan.

Pojasni nam simptome, vodu dosipas u hladnjak, a onda nakon voznje prelivna posuda bude puna vode? Tu bi prvo krenuo od cepa hladnjaka, koji posle X godina zna da zablokira i pusta tecnost u jednom pravcu a ne u drugom. Jeli na tvom sistemu prelivna boca pod pritiskom ili ne?

Imas li belog dima iz auspuha u voznji? Pregreva li se auto u radu, pogotovu na vecim i duzim usponima?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24-Jun-2018 9:58 
Mazdaš u povoju

Prelivna posuda ne može biti pod pritiskom jer ima crijevo koje ide iz hladnjaka čepa do prelivne samo se utakne u rupu na prelivnoj kao višak, bez zaptivanja okolo, samo je ubačeno crijevo, a čep hladnjaka kad otvori pod pritiskom pusti taj "višak vode" u prelivnu posudu.

To sam primjetio dva dana poslije mijenjanja vodene pumpe.

Zašto sumnjam na dihtung, u radu motora otvorim čep hladnjaka kad je auto normalno zagrijano kazaljka na sredini, mnogo balončića kad otvorim čep, i pustim onako otvoren da radi, pa počne da preliva pa se vrati i tako.

Možda je to normalno, meni kao laiku je sumnjivo. ovdje ne znam da iko ima CO2 tester kojim bi lahko utvrdio dali su ti balončići normalni ili su došli iz cilindara pa nabijaju pritisak.

Auto se ne grije danas je na dužoj relaciji prema moru sve bilo ok, pratit ću kroz koji dan kako će se ponašati u povratku.

P.S. bojim se kad to raskopa majstor da će mi reči e pored dihtunga bilo bi dobro da se zamijeni pa nabroji x dijelova, ode investicija daleko, a auto sa 330k na satu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24-Jun-2018 11:35 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
I kod mene dok radi motor prska kad se otvori cep.
Kad menjas antifriz posle jednog ili dva zagrevanja motora a gledaj i grejanje da ukljucis da protera i odatle vazduh, vazduh izadje u bocu a tecnost iz boce ga zameni u sistemu, zavisi koliko je vazduha bilo moze celu bocu da skine prvi put.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25-Jun-2018 8:16 
Mazdolicus Maximus

Automobil: EX 626GW DiTD, Audi A4 B6 1.8T
Ako su baloncici u posudi najverovatnije dihtung...

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25-Jun-2018 9:57 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Pa valjda bi mesao ulje i vodu da je dihtung glave otisao... ;)
Inace kod zamene dihtunga, obradjuje se samo glava jer je aluminijumska pa se usled pregrevanja iskrivi i onda ne dihtuje.
Blok je od celika, tesko se krivi i ne obradjuje se.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25-Jun-2018 10:20 
Mazdolicus Maximus

Automobil: EX 626GW DiTD, Audi A4 B6 1.8T
Pa zavisi gde je probio dihtung ;)

Pritisak u sistemu i baloncici su uglavnom to, nazalost...

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25-Jun-2018 5:56 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
Ja sam mislio da mu prska kad otvori hladnjak, a ne bocu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Jun-2018 9:06 
Mazdaš u povoju

da, prskanje nije explozivno da me okupa, ali mogu se primjetiti balončići, a najveća mi je sumnja upravo to da je prelivnu napunio haman do vrha, pa sam mogao dodati još cijeli litar vode u hladnjak, tako da je sada mjera 50:50 3litra G12 i 3 litra vode.

e sad, kolika je šansa da mi je čep hladnjaka "popustio" tj. opruga pa ne stvara dovoljan otpor tečnosti i propušta...

Što se tiče ulja, mogu reći da je motor veoma zahvalan po tom pitanju, od zamjene do zamjene ulja, ne osjetim da se nivo pomakeo, uvijek isto.

Na šipki za mjerenje nivoa ulja ne mogu primjetiti balončiće, ulje je čisto, nivo uvijek isti.

Pratit ću ga još neko vrijeme prije nego se odlučim na zamjenu dihtunga, i ravnanje glave, što za sobom vodi poliranje ventila i šta sve još ide, zamjena podloški na diznama.

U svakom slučaju, ne smijem uči u zimu sa "dosipanjem vode" ili rashladne tečnosti što je poskupo.

Zna li neko koja je cijena seta dihtunga koji se moraj zamijeniti kad se radi ravnanje glave.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Jun-2018 9:54 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
25€ je dihtung.

Послато са SM-J500H уз помоћ Тапатока

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jun-2018 10:35 
Mazdaš u povoju

Hvala svima na odgovorima,

nego imam još jednu sumnju, opravdanu ili ne, povečano maglenje vjetrobranskog stakla, možda zbog kiše koja pada danima (u sred ljeta), a možda je mali hladnjak "prokapao", kako utvrditi pravu dijagnozu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jun-2018 11:38 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Alfa 159
Mozda je i filter klime zaprljan. Treba i to proveriti i zameniti ako nije skoro menjan.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 30-Jun-2018 8:10 
Mazda lover

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Ako si koristio klimu za odmagljivanje stakala, gotovo sigurno da ce ti se sajbna kad ugasis auto zamagliti, znam iz iskustva kod mene, filter kabine menjam redovno. Proveri odvod vode od klime, mozda je zacepljen, ja sam imao taj problem, ali tada je voda prelivala u prostor gde su suvozacu noge.

Takodje vidi da ti sistem nije prebacen u mod za recirkulaciju, garantovano ce ti tada magliti stakla.

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]