It is currently 24-Sep-2018 7:40

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 10-Jan-2011 8:41 
Mazda lover

Automobil: Mazda 6 105 CD
I na mojoj Mazdi,po Garminovoj navigaciji laže za 7km/h ,dok na primer prebacim navigaciju u Pežoa-Partner poklapa se u kilometar. . .e sad ko će ga znati. . . E da,u početku,tek kad sam ga kupio pravilo je isto razliku za tačno 5km/,i odjedanput jednog dana on tačno pokazuje. . . u čemu je štos stvarno ne znam :D

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re:
PostPosted: 11-Jan-2011 12:58 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Sale Mazda 626 wrote:
Nazalost,svi cajgeri lazu za oko 7-8km...na svakom autu...to je jednostavno tako napravljeno...Pokazuju vise naravnooooo....

To ja i pricam. :palac i uverio sam se na nekoliko razlicitih automobila (ne samo mazdi) da je tako...

@Graha :P
i to sto kazes! :care krivo mi samo sto nisam uslikao taj moment :zid1: medjutim ko ce da se seti ipak pri toj brzini... :lol4

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Laze skala za km/h
PostPosted: 11-Jan-2011 9:47 
Site Admin

Automobil: Honda CR-V, Mazda 5, Berlingo
Svi cajgeri lazi, oko 10km/h kako koji proizvodjac, da ne duzim pricu, imao sam prilike da testiram razno razne marke , svi su naravno bili novi automobili i svi su mereni na par nacina, jedan od njih je bio i radar i svi lazu, BMW, Pezo, Aydi ,WV, Mazda, Volvo, sta god sam merio svi su lagali, i sto se ide brze laze vise.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 12-Jan-2011 7:24 
Mazdolicus Maximus

Automobil: 626 2.0D GD & 323f 1.8 16V
Kad vec pominjemo tacnost navigacija, ja sam danas moju testirao, ubacio je u kamion, a kako je na njemu bazdaren tahograf trebao bi da pokazuje tacnu brzinu... Do brzine od 80km/h (nisam smeo brze :) ) pokazivala je 1-2km/h vise od brzinomera bila je tacna cak i pri ubrzavanju!

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 12-Jan-2011 10:43 
Moderator

Dobro na kamionu... tebi je ipak nabazdaren tahograf! To odsupanje od 1-2km/h moze da bude u zavisnosti od vremenskih prilika (oblaci, zgrade, drvece...) i broja nakacenih satelita... Sve to zna da utice na tacnost GPS-a! ;)
Ali kod automobila je ipak malo drugacije... koliko sam provalio i uverio se na nekoliko strana, fabricki se na vecini automobila namerno podesava da cajger pokazuje malo vecu brzinu od realne za nekih 5-10km/h! Verovatno zbog navodne ''bezbednosti''. ;)

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 09-Aug-2011 4:28 
Evo da refreshujemo malo temu :D Testirao sam drugu na zastavi 2004.god i njemu na 100 km/h gps pokazuje 97km/h, na 70 km/h i ispod toga gotovo da nema razlike,e sad ja sam resio da napravim mali test za ova tri vozila, da testiram brzinu po gps-u, ali i predjene kilometre po gps-u, posto mi se cini da meni laze skala, ali kilometraza ne . :)
Dakle Zastava 101 2004. :)

Image
Mazda 626 1989. :)

Image
I opel astra f 1993. :)

Image

Kada sve zavrsim javljam rezultate ! :D

Reply with quote  
PostPosted: 10-Aug-2011 10:52 
Moderator

:lol4 Svaka cast, ti kao Alvirko iz SAT-a! Ajde bas da vidimo sta kaze test. :D

Samo nesto da dodam.
Evo sad kad sam isao npr. za Grcku, pre kretanja sam resetovao cajgere na autu i na GPS-u (u mestu).
Kad sam stigao do kuce bilo je odstupanje u predjenoj kilometrazi, u mom slucaju za nekih 1.2km. Naravno da ce se to javiti s'obzorom da ne meri istu brzinu, logicno je onda da ce doci i do razlike u kilometrazi. Jednostavno mora.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 10-Aug-2011 2:16 
Znao sam da ce neko da pomisli na Alvirka :D Mislim da moze da se desi da skala laze a da kilometraza ne laze, ne znam na mazdi kakav je sistem, ali na zastavi sam rasturao onaj km sat jos odavno kada sam ja imao jednu 128-icu, i naucio sam da nastelujem ako hoces da pokazuje vise ili manje, ili kako treba,jednostavno iscupam kazaljku i vratim je malo nazad ili napred. Dakle sta hocu da kazem, sajla se okrece i pokrece zupcanike koji otkucavaju kilometrazu, ujedno se pokrece i neka vrsta opruge u km-satu,ali limena opruga nesto poput ove http://www.trgo-agencija.hr/BinaryLibra ... 00_200.jpg, e sad, zavisno koliko je opruga napregnuta kada ti je skala na nuli, toliko ce pokazivati vise ili manje od realne brzine, ja sam je na zastavi olabavio(vratio skalu u levo malo) i ona je letela stotku kao od sale :D Jedino ako je vratis mnogo, tj mnogo olabavis onda ti ripka skala. Nadam se da me razumes, i voleo bih da cujem misljenje ostalih o ovome. :mrgreen:

Reply with quote  
PostPosted: 10-Aug-2011 3:02 
Moderator

Da, znam sta hoces da kazes ali mislio sam na fabricko stanje tj. ako ne diras nista. :mrgreen:
Ako uhvatis da ga cackas, ti mozes da ga onda nabazdaris da pokazuje isto koliko i GPS! ;)

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 10-Aug-2011 3:08 
Pa probacu da ga nabazdarim, nego vise puta sam skidao instrument tablu ali ne umem da razdvojim ono komplet, da izvucem samo satic recimo bez obrtaljke, krenem da skidam providunu plastiku a ona nece da se skine kao da krece da se lomi, a i za kilometrazu i za brzinu laze najcesce u slucaju manjih ili vecih dimenzija guma od standardnih , uostalom rezultati testa ce pokazati :mrgreen:

Reply with quote  
PostPosted: 10-Aug-2011 3:42 
Moderator

Da ali ja imam fabricke felne i dimenzije guma, cak je i pritisak u njima u fabrickim barima! :lol4 Sve je po PS-u pa se opet javlja razlika... jednostavno mislim da gps u automobilizmu nije toliko precizan kao cajgeri kojima ipak vise verujem, jer desava se i kad stojim duze vreme u mestu da gps belezi kretanje od po 1-2km/h ;)
Inace na tacnost njegovih podataka uticu vremenske prilike (oblaci, kisa, sneg, magla...) kao i objekti iz okoline (drvece, zgrade, dalekovodi...).

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 11-Aug-2011 8:51 
Znam za to sve, ali ja mislim da je ipak precizniji gps pri konstantnoj brzini , a evo i ovo je zanimljiva tema za Cajgere, vidis kako je njemu pokazivalo brzinu, ali nije otkucavalo kilometre, tako da meni moze da se desi da laze skala a da kuca lepo ;)
viewtopic.php?f=234&t=47006 :citaj: :D

Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 20-Aug-2011 3:44 
Evo mene sa rezultatima :)
U medjuvremenu je doneta odluka da se ubaci u test jos jedno vozilo :)
Golf 2 1986.god. :)

Image

Evo rezultata :)

Golf 2 1986.god
gume 13’’ 175/70(fabricka dimenzija)
Predjeni kilometri : po cajgeru 98.9km, po gps-u 94.9km – 4km laze
Brzina: po cajgeru 100,km/h, po gps-u 95 km/h; po cajgeru 80 km/h, po gps-u 75.2 km/h;po cajgeru 60 km/h, po gps-u 55.4 km/h – laze za oko 5km/h.

Mazda 626 1989.god
gume 14’’ 175/70(manja od fabricke dimenzije za 7mm)
Predjeni kilometri : po cajgeru 99.7km, po gps-u 92.6km – 7.1 km laze
Brzina: po cajgeru 100,km/h, po gps-u 89.2km/h; po cajgeru 80 km/h, po gps-u 71.3 km/h;po cajgeru 60 km/h, po gps-u 52.4 km/h – laze za oko 10-12km/h.

Opel astra f 1993.god
gume 14’’ 185/60(fabricka dimenzija)
Predjeni kilometri : po cajgeru 20.6km, po gps-u 19.3km – 1.3 km laze
Brzina: po cajgeru 100,km/h, po gps-u 90.1 km/h; po cajgeru 80 km/h, po gps-u 72 km/h;po cajgeru 60 km/h, po gps-u 53.6 km/h – laze za oko 10km/h.

Zastava 101 2004.god
gume 13’’ 145/80(fabricka dimenzija)
Predjeni kilometri : po cajgeru 95km, po gps-u 93.8km – 1.2km laze
Brzina: po cajgeru 100,km/h, po gps-u 97km/h; po cajgeru 80 km/h, po gps-u 78.2km/h;po cajgeru 60 km/h, po gps-u 58.9 km/h – laze za manje od 3km/h.

Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 20-Aug-2011 3:58 
Mazdolicus Maximus

Automobil: 1990. 323f gt, 2004. M6 CD136
zastava najpreciznija!!!

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 20-Aug-2011 4:02 
Tako je ispalo po gps-u :shock:

Reply with quote  
PostPosted: 20-Aug-2011 7:12 
Moderator

Kupujmo domace! :mrgreen: Ali u Japanu!!! :P :lol4
Svaka cast na testiranju!
Oborio si mitove i sad imamo sve crno na belo! :palac

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 20-Aug-2011 8:18 
Ne znam sta je tacno amavrenski hteo da kaze, da li sumnja u gps ili u to kako sam obavio test, a obavicu jos jedan test sa ova cetiri vozila.Ici cemo jedan iza drugog i porediti skale, npr dogovorimo se da ja idem 100 km/h po mom cajgeru, a ovaj sa zastavom iza mene i da mi kaze koliko njemu tada pise na cajgeru,pa da vidimo rezultate jel se slazu sa gps testom. Taj test ce biti 100% pouzdan. ;)

Reply with quote  
PostPosted: 20-Aug-2011 8:41 
e sad teorija zavere :mrgreen: koliko je zapravo tacan gps??? imao sam priliku da vidim (doduse na telefonima) da dva telefona sa istim softverom (garmin mobile) u toku voznje pokazuju razlicitu brzinu za cca 1-2 km/h... ja sam testirao svoju mazdu na tablama koje prikazuju brzinu u Brace Jerkovic i kod arene... na oba mesta sam dobio iste rezultate greska od 10%, e sad ja sam to i negde procitao da me *ebe*e ne znam gde (ili mozda sanjao :lol4 ) da je ili bi trebalo fabricki da se na cajgerima pojavljuje greska od bas 10% naravno kada je vozilo na fabrickim felnama tj dimenzijama guma tako i kod mene na cajgeru je ugrvirano 220 a po fabrickim specifikacijama pise da je maksimalna brzina 200km/h... e sad istina je tamo negde :?: :!: ali ja zivim u ubedjenju da je u pitanju greska od 10% :alkosi

Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 21-Aug-2011 5:02 
Mazdolicus Maximus

Automobil: 1990. 323f gt, 2004. M6 CD136
@Dzigi Bau: hteo sam da pohvalim zastavu da najpreciznije pokazuje. nista lose.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 21-Aug-2011 2:52 
@wolfmilos Po toj teoriji ispade da samo meni malo vise laze od 10%,na opel astri oko 10%, na golfu manje od 10%, a na zastavi citavih 3% :mrgreen: Posto je meni manji obim gume nego sto treba to verovatno i stvara tu razliku, obavicu jos jedan test ovaj pa cemo videti kako ispada, jer ne volim da ako je ogranicenje 80 km/h ja to ne iskoristim zbog cajgera koji laze :P

Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 21-Aug-2011 8:41 
pa realno :D ja uvek idem oprilike 10% vise od oganicenja... :D

Reply with quote  
PostPosted: 06-Oct-2013 1:06 
Evo moze ovde da nastavimo diskusiju oko ovog problema .

Da prekopiram Sky-ov i moj post :)

Sky :
Meni brzinomer pokazuje manje i to je od kako sam stavio veće točkove i viši profil gume od fabrički propisanog. Ovo sam morao kako bih mogao da silazim u garažu koja je strma, a da manje kačim spojlerom. Time sam dobio na visini auta od tla (prelazak sa 15 na 17 inča). Nakon toga sam primetio da mi brzinu i klimetražu meri manje. Brzinu mi meri manje kada se poredi po navigaciji, 4km/h na 100. Takođe i pređeni put mi izmeri manji. Zato mi je i zato potrošnja veća od očekivane. U poređenju sa oktavijom koju su moji imali, mereći istu razdaljinu istim putem, moj je ako se dobro sećam na 580 km koliko je oktavija pokazala, izmerio 536.

Dzigi :

Ali vidi da razjasnimo .
Meni fabricki nosi 195/60, ja sam stavio 195/65 jer su jeftinije a i dobijam na visini koja mi je potrebna .
Meni cajger pokazuje 100, a idem 85 npr, ne znam bas tacno . A posto sam stavio vece gume, logicno bi bilo da pokazuje npr 95 a da idem 100 .
Kilometrazu sam proveravao na razne nacine i ona se poklapa, to sto sam za 0.9cm stavio vece gume nije ogroman uticaj, ali i da jeste, trebao bi biti suprotan, da na skali pokazuje manje nego sto stvarno idem .

Na samom cajgeru, i skala i brojac rade preko sajle, to jeste, i ako stavis neodgovarajuce tockove,remetis oba . Ali, sama skala ima neku nazovi oprugu koja se rasteluje i zbog nje ne pokazuje tacnu brzinu . Moze se desiti i recimo da ona pukne i skala ne radi, a brojac radi . A moze se desiti i da zupcanici brojaca prezuve, pa onda skala radi, a brojac ne radi . Zato ti kazem da rade odvojeno, na isto saji ali odvojeno .
Predjeni kilometri su mi se uvek poklapali i sa 14icama i sa ovim su tu negde . I da postoji razlika, to bi bila pozitivna, znacilo bi da je otkucalo 100km a ja sam presao recimo 110 jer je tocak veci za nijansu .

Reply with quote  
PostPosted: 13-Dec-2013 5:28 
Posle ko zna koliko vremena dodjoh na red da pokusam da resim i ovo . Stigao mi je pinjol, ali nisam kuci pa ne znam kada cu da stignem da ga zamenim da vidim da li ce i dalje da skakuce sajla :)

Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour [ DST ]