mazda 6 auto. paljenje dnevnog svetla - ugradjen relej

alfns
Mazda driver
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): mazda 6
Odakle nam dolazite (where are you from): novi sad

mazda 6 auto. paljenje dnevnog svetla - ugradjen relej

Post by alfns » 24-Jul-2011 2:18

meni su to uradili u elektro servisu za 3500 din...ugradili su neki relej koji pali oborena svetla napred nekoliko sekundi posle paljenja auta kada se izjednaci napon...dok tabla i zadnja svetla kao i pozicija ne gore...
kada okrenem prekidac za paljenje svetla upali se i tabla i zanje svetlo...
znaci samo vam treba neki bolji majstor i to je to...

Sale Mazda 626

Post by Sale Mazda 626 » 24-Jul-2011 7:19

Jedno pitanje...koja je svrha paljenja samo farova ako opet moras da palis svetla ti....Logicno je ako si to vec radio...da ti je lektricar ili ko ti je to vec radio da ti je namestio da ti se posle par sekundi upale kompletna svetla....jer je to i svrha....
Izvini,ja ne potcenjujem niciji rad ali to sto si ti uradio nema svrhu....
Pozzzz...
Nema ljutnje,nista lose nisam mislio....Samo izneo svoje misljenje....

Graha
Mazdolicus Maximus
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda 121 1.3i 16V '91.
Odakle nam dolazite (where are you from): Beograd

Post by Graha » 24-Jul-2011 7:49

na bubanj potoku se prodaje relej za automatsko paljenje svetala i kosta nekih 500 do maksimalno 1000 dinara. E sad ko zna da ga ugradi moze i sam, a ko nezna zavrsice to za male pare...
Po meni je to automatsko paljenje bezveze jer kad predjes s auta na auto moras da imas neku naviku za paljenje svetala :D
Image

Djole
Moderator
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+

Re: softversko paljenje srednjih svetla

Post by Djole » 24-Jul-2011 10:57

Sale, nisi skapirao, to ispadaju samo dnevna svetla. Po meni je to pametno, prvo po danu ne mozes da zaboravis da ih upalis, a drugo ne svetli ti tabla, pozicije tj. zadnja svetla koja ti po danu i ne trebaju, samo ti alternator vergla vise struje (a to znaci i veca potrosnja goriva) i siljalice brze crkavaju!
Ko ce da se cima i da menja cesce sijalice na tablama, posebno kod trojke ili 6-ice... nije to bas jednostavno, menjao ja i znam koliko vremena treba da pridjes jednoj, a pritom pola table treba da poskidas! ;)
Ja imam fabricke senzore za svetla ali sad od kako vazi ovaj glupi zakon za svetla, nemaju apsolutno svrhe! :mad:
Inace kad bi to ukinuli, ja bih vozio samo sa njima, tacno kad pocinje da se smrkava pale se sva svetla ili kad si na nekom putu gde ima recimo tunela, ne moras da razmisljas da li si ih upalio i ugasio ili da te nesto iznenadi! Po meni vrlo korisna stvar, ko ima.
@Graha Svaki sledeci auto koji uzimas, podrazumeva se da ce imati vise opreme ili makar isti nivo!
Onda nema svrhe da ga menjas, i da prelazis sa Mazge na magarca! :P :D

Sale Mazda 626

Post by Sale Mazda 626 » 25-Jul-2011 12:15

Ok...Nisam ja mislio nista lose,vec mi to nema logike,alo ok...ne treba raspravljati,svako zna sta je najbolje za njega tj.auto....Pozzzzz svima....

Djole
Moderator

Re: softversko paljenje srednjih svetla

Post by Djole » 25-Jul-2011 7:49

Niko ne kaze da si mislio nista lose, kao ni ja, niti raspravljamo. Slobodno iznesi svoje misljenje. :bye

Graha
Mazdolicus Maximus
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda 121 1.3i 16V '91.

Post by Graha » 25-Jul-2011 12:58

mislim da smo malo omasili deo foruma sa temom... Ovo ne spada u tuning, vec u elektroniku ili nesto drugo.
Image

Sale Mazda 626

Post by Sale Mazda 626 » 25-Jul-2011 10:06

Ljudi,sta znam,ja kada bih ugradjivao nesto tako,ja bi licno namestio da se posle par sekundi pale kratka svetla,ali sve komplet...Sta znam,to je moje misljenje...Misljenja su razlicita...
Cuo sam da ima da se kupe neki releji ili neke spravice koje se ugrade i sve to sljaka kao ludo...A kazu da nije neki posao...
Pozzzz

alfns
Mazda driver

Re: automatsko paljenje dnevnog svetla - ugradjen relej

Post by alfns » 26-Jul-2011 10:47

poenta ovoga sto sam ja uradio...barem po mom misljenju je...ne moram da mislim da li sam upalio svetla...ne gori mi tabla po danu(sto me inace jako nervira jer se ne vidi nista) kao i zadnja svetla...stedim sijalice od crkavanja pogotovo na tabli posto je komplikovano menjati ih...i kada padne mrak okrenem prekidac kao i do sada i upali se tabla i zadnja svetla...

ako neko voli da mu sve gori i po danu i to se resava isto nekim relejom...ja sam ovako trazio i tako su uradili...ali vecina majstora to nije znala pa sam morao naci ko zna...

inace u mazdi su mi isto to sto sam uradio ponudili da urade oni...s tim sto su naravno originalni delovi i kostalo je oko 10000 dinara...ali isti princip je bio...

Djole
Moderator

Post by Djole » 26-Jul-2011 11:22

Slazem se sa tobom Alfns, sad se razmisljam i ja da ugradim istu stvar... Mada meni je takva ins.tabla da mi gori i kad su ugasena svetla, jer je crna skroz.
Tebi su u Mazdi nudili ovo -> http://www.mazda.co.uk/owning/accessories/" onclick="window.open(this.href);return false; > Catalogue > Mazda6 > Safety > Daytime running light znaci 100e... :mad:

alfns
Mazda driver

Post by alfns » 27-Jul-2011 2:44

a verovatno je to...kazem kako su mi objasnili...i za malo da uzmem kod njih jer vecina elektricara zna samo da namesti da se upali sve zivo...a ja sam bas hteo da mi ne svetli tabla...

lavina
Mazda lover
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): MAZDA 3 1.6i/TE BK 2003.
Odakle nam dolazite (where are you from): Novi Sad

Post by lavina » 28-Jul-2011 3:49

ja sam sam pravio i ugradio rele sa zakasnjenjem od 10-tak sekundi i sve radi besprekorno vise od godinu dana a povezao sam da se pali sve jer je to bilo naj jednostavnije i svakom preporucujem da ugradi takvu spravicu.
alfns sto se tice tvoje varijante to je ok sto se tice unutrasnjih sijalica da se ne pale ali si trebao traziti da ti se pale i zadnje pozicije najvise zbog pandura na motorima jer uglavnom ti dolaze odpozati pa moze da te zeza a mozda i napise kaznu jer mislim da po zakonu treba da rade i zadnje pozicije

Djole
Moderator

Post by Djole » 28-Jul-2011 10:37

Dozvoljeno je to sto je ugradio Alfns, bas sam procitao negde pre neki dan. Obavezna su samo oborena svetla preko dana, sto ne podrazumeva i poziciona. Mogu da te kazne, samo ako je smanjena vidljivost preko dana (usled magle ili dima) onda moraju da svetle i zadnja svetla. On covek, u tom slucaju onda lepo okrene prekidac kao i svi mi! :)
Ja bih ugradio tu njegovu varijantu ali kad bi bilo malo jeftinije... Mora da je nakacen relej direktno na zicu za oborena svetla, kako bi izbegao pozicije... ;)

lavina
Mazda lover

Post by lavina » 28-Jul-2011 10:45

evo semice
nadam se da ces se snaci ako nesto nije jasno slobodno pitaj :)
Image

Djole
Moderator

Post by Djole » 29-Jul-2011 8:17

Svaka ti cast Miroslave na ovoj semi! :palac :care
Znaci koliko sam razumeo, na njoj su obe varijante, sa pozicijama i bez njih. ;)

lavina
Mazda lover

Post by lavina » 29-Jul-2011 10:12

hvala,bitno je napraviti uredjaj da odlozi paljenje a relejima i diodam reguluses sta da se pali i da najbitnije je da se koriste zice veceg preseka sto idu od akomulatora kroz rele ka oborenim svetlima zbog velikih struja da nedodje do grejanja zica i pozara a ja sam koristio 4mm presek i pomogucszvu da bude silikonska izolacija zice

Djole
Moderator

Post by Djole » 29-Jul-2011 10:54

Da, da upravu si! Idu zice koje trpe velike tpemperature kao za rerne, te silikonske.
Samo posto su kod mene ksenoni, ipak ne bih ja to sam petljao... :mrgreen:

lavina
Mazda lover

Post by lavina » 31-Jul-2011 7:28

nema na cemu pa javi kada napravis

RedboX
Majstor kvariša
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Elantra 1.6 2016 (bila 323BJ)
Odakle nam dolazite (where are you from): Novi Beograd

Post by RedboX » 09-Aug-2011 11:22

Pa naravno da ne zna tebi treba elektronicar a ne elektricar :D
You only need two tools in life - WD-40 and Duct Tape. If it doesn't move and should, use the WD-40. If it shouldn't move and does, use the duct tape.

Djole
Moderator

Post by Djole » 10-Aug-2011 9:51

A jel si nabavio te komponente? Ako jesi, sta si sve pokupovao i gde to moze da se nadje?
Ugradjivao bih to i ja, ali onu varijantu kao alfns.

lavina
Mazda lover

Post by lavina » 10-Aug-2011 2:32

lm555 ti je integralno kolo i neugradjuje se u rele nego se to sve zalemi po semi i kaci se pred taj rele jer to treba da odlozi ukljucivanje releja a ja sam bio slikao kada sam to radio pre dve godine al nisam moga da postavim slike jer me je zezao internet a kasnije sam ih greskom izbrisao jbg.

RedboX
Majstor kvariša
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Elantra 1.6 2016 (bila 323BJ)
Odakle nam dolazite (where are you from): Novi Beograd

Post by RedboX » 10-Aug-2011 4:14

moguce je da postoji rele sa ugradjenom elektronikom koja radi neko kasnjenje ili vec ono sto ti treba samo treba naci koja je oznaka tog relea. Mislim da sam negde naleteo na takve pa ako iskopam link postavicu ovde.
do tada evo jedan simpatican sajt za ljubitelje relea :)

http://www.the12volt.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
You only need two tools in life - WD-40 and Duct Tape. If it doesn't move and should, use the WD-40. If it shouldn't move and does, use the duct tape.

Post Reply

Return to “Elektrika, klimatizacija i audio”