It is currently 17-Dec-2018 12:11

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ] 
Author Message
PostPosted: 13-Aug-2017 10:44 
Mazda lover

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Kao što i naslov teme kaže, zadnjih nedelju sam imao probleme sa pregrevanjem motora, ali samo na uzbrdicama, po ravnom problema nema, čak ni na plus 40 i više.

Jedan od mehaničara kaže da je to sasvim normalna pojava po ovakvim vrućinama, dok drugi kaže da nesme da pređe pola, čak i kad je napolju paklena vrućina. Gledao sam i vode ima i u hladnjaku i u prelivnoj boci. Ventilator na hladnjaku radi. Na nekim mestima sam čitao da neispravan čep hladnjaka može da bude problem, jer ne drži pritisak u sistemu.

Svaka ideja i mišljenje je dobrodošla.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14-Aug-2017 12:35 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Alfa 159
Ne sme da dize temperaturu nikako. Kazaljka uvek treba da stoji u istom polozaju, bez obzira na vrucinu i opterecenje.
Mozda termostat pravi problem, on nije ni skup, tako da bih ja prvo od toga krenuo.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14-Aug-2017 1:30 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
Meni je zadnjih dana pukla cev za hladnjak gornja, dok nisam uhvatio skroz je prazna boca bila, vozeno je tako neko vreme bar 300 400km, sa klimom i ni jednog trenutka nije dizao temperaturu, osim sto je gasio klimu bas kad je potrebno ali kazaljku preko pola nikad nisam video, tu je pustao i vazduh i pritisak i plus gubio vodu, plus bilo je i preko 40 napolju. Nikad od kad ga imam cak i kada je odnos antifriza bio preveliki nije se pregrevao.
Iskustvo sa prethodnom mazdom kaze da termostat kad ode ode zatvoren ili bar je vise ka zatvorenom nego otvorenom polozaju.
Neka daleka teorija je pumpa za vodu da radi slabije zbog lagera ili potrosena perca blago, moguce je zacepljenje neko mada pricali smo skoro na drugoj temi da si menjao antifriz skoro.
Opet dalja teorija ventilator moze da se ne vrti punom brzinom ili jedan ili oba, onda pretpostavljam da i hladnjak ili onaj ispred za klimu moze da bude prljav pa da je los protok.
Ovo sto ti se manifestuje na uzbrdici samo je zato sto ditd verovatno kao svaki dizel, a pogotovu rf4 zbog debljeg bloka, se ne greje mnogo, kod mene se cak retko pali ventilator dodjem sa auto puta ugasim klimu i tek posle 4 5 minuta u mestu upali ventilator, gemeralno je termoefikasan.
Maska se skida sa 2 srafa skini je pa probaj da operes to mi nekako najbrze da se isproba , sa otvorenim cepom na hladnjaku kad das gas treba da onako digne vodu ili da izbaci ako je pri vrhu, kod mene se cak povratno crevo malo naduje kad ga turiram, cisto da vidis da ima protok.

Ne znam da li ono sto imas sa vakumom problem ima uticaja mozda turbina radi kako ne treba kao i egr pa to utice mada opet ovo je daleka teorija.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14-Aug-2017 6:44 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
Možda imaš vazduha u sistemu ?

Послато са SM-J500H уз помоћ Тапатока

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14-Aug-2017 10:12 
Mazda lover

Pertpostavljam da jedan od problema može da bude vazduh u rashladnom sistemu, jer je gornje crevo hladnjaka mekano na dodir, čak i kada je motor vreo, a i nije preterano toplo, jer mogu da ga stisnem i držim rukom. Kako da proverim i budem siguran ima li vazduha u sistemu?

Hladnjak je stavlejn nov u novembru prošle godine, a vodena pumpa krajem avgusta, pre oko godinu dana, delovi su novi, i sumnjam da je problem do njih. Sa starim hladnjakom koji je bio u fazi raspada, se ovo nije dešavalo, bar ne u ovom obliku i obimu, a sa novim na bilo kom ozbiljnijem usponu (gučevo, zlatibor, kadinjača, tara, divčibare...) je situacija kao sa slike.

Problem sa vakumom je popravljen, zamenjen je servo aparat i motor radi kako treba sad. Takođe su remontovana kočiona klešta na svim točkovima, jer su sva glavila i grejala točkove, i pravila jako napetu pedalu.

Pregrevanje koje mi se dešavalo može da bude kombinacija vrućine, vazduha u rashladnom sistemu, vakuma (motor nema dovoljno vazduha pa je smeša jača), kao i kočnica koje su glavile i opterećivale motor.

EDIT: Takođe, problem se dešava sa i bez klime identično.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14-Aug-2017 10:50 
Mazdolicus Maximus

Pa probaj da izluftiraš . Trebalo bi da bude lufter na hladnjaku

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15-Aug-2017 12:43 
Mazdolicus Maximus

Ne verujem da imamo lufter jer je napravljeno da vazduh ide na najvisu poziciju i odatle u posudu za vodu posto je cevcica na vrhu, ja znam kad sam menjao tecnost spusti nivo u boci pa dolijem i posle je ok.
Crevo je i kod mene mekano moze da se stisne ali je poprilicno vrelo.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15-Aug-2017 7:30 
Mazdolicus Maximus

Sam hladnjak bi tebao da ima luftere.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15-Aug-2017 10:26 
Mazda lover

Na hladnjaku ima samo ona mala slavinica ispod hladnjaka, pretopstavljam za ispustanje vode iz sistema, neznam kako bi tu mogao da ozracim.

On another note, juce mi je crkao akumulator, i sad kada sam stavio novi, auto dosta bolje pali, a i bolje vuce i ide, tako da je problem mozda bio do struje i da ventilator nije mogao da se okrece dovoljno brzo da ohladi motor, pogotovu ako je radila klima.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 16-Aug-2017 9:59 
Mazdolicus Maximus

Ima tu logike, meni je auto s losim aku bez klime bez icega stavis na 3000rpm on vrti 2500 3000 i tako u nedogled, nov aku odma sve bolje, moguce da je alternator mnogo mucio motor pa da mu je smetalo. Videces posle nekoliko dana ocekuje se visoka temp za vikend ako se ne varam.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 20-Aug-2017 6:58 
Mazda lover

Bio sad za vikend na Zlatiboru, opet se pregrevao na usponima, problem nije do rashladnog sistema, već se motor pregreva zbog neispravne vakum pumpe, pa motor nema vazduha i zbog toga gubi na performansama i počinje da se pregreva. Termostat radi, ventilatori rade, hladnjak i vodena pumpa su dobri, samo nemogu da ohlade motor, jer isti sagoreva jaku smešu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 20-Aug-2017 9:52 
Mazdolicus Maximus

Nema druge bas imas problema s tim dok ne nadjes dobru pumpu to mu je izgleda.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 19-Dec-2017 9:34 
Mazdolicus Maximus

Znam da si resio na drugi nacin ali da dopunim za odusak. Sad sam cackao nesto pa sam naleteo na ovo.

Na boci na vrhu, levo ima rupa mala i onda sav vazduh sto ode tamo izadje kroz nju.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 19-Jan-2018 8:24 
Mazda lover

Sistem na mazdama ove generacije, u koje se ubrajaju Premacy, 323, 6 i ostale, dizel motor nema ozraku hladnjaka, tj. ovaj sistem se sam ozracuje radom motora, dovoljno je da u prelivnoj posudi ima dovoljno vode. Na nekim dizel alfama sam video cepic na vrhu motora, kojim se sistem pri punjenju ozracuje.

Sto se inicijalnog problema zbog kojeg je otvorena ova tema, mislim da mi glavi termostat, krajem oktobra sam isao na Zlatibor kada je bilo samo par stepeni u plusu, i gle cuda mazda se pregrevala. Ali kad sam za novu godinu isao u Nis, 140 sam se peo uz mecku i kazaljka nije mrdnula, u cemu je fora nemam pojma.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 19-Jan-2018 9:36 
Mazdolicus Maximus

Pa bas to sam se ozracuje jer vazduh dodje do boce i izadje na tu rupicu pri vrhu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 16-Jun-2018 7:03 
Mazda lover

Posle skoro godinu dana problem i dalje aktuelan. U sredu vece sam se peo na Zlatibor, napolju 16 stepeni, a na usponu prema Zlatiboru (onom zadnjem pre zelenog tunela) kazaljka polako pocinje da se penje. Na kraju isto kao i kada je napolju 40 stepeni, znaci pregrevanje nema veze sa vrucinom.

Ostala su jos dva osumnjicena, ventilator hladnjaka i zapusen katalizator. Ja iskreno vise sumnjam na ono drugo, jer kada sam stao pred kucom, temperatura motora jos visoka, otvorim haubu glavni ventilator radi punom parom, i duva vreo vazduh iza sebe. Ukratko, rashladni sistem pokusava da ohladi motor, ali problem postoji u radu motora. Ono sto me najvise cudi i plasi je to sto je i nakon deset minuta rada na leru nije ugasio ventilator, iako je temperatura na instrument tabli bila na normali.

Videcu sa majstorom postoji li opcija da se katalizator ocisti, ili je zamena komadom sa otpada neophodna.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 16-Jun-2018 8:16 
Mazdolicus Maximus

Posle gazenja ili duze voznje, kad parkiram i ugasim klimu, posle minut mozda tako u mestu ukljuci ventilator ali samo jedan(samo jednom je ukljucio oba i drugi je radio mozda 30sek) i najduze minut radi i to mu je to, tako da to kod tebe je prilicno daleko od normalnog.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15-Sep-2018 6:57 
Mazda lover

Problem je konacno resen, da se zahvalim korisniku tmanda, koji je kvar nasao i "strucno" popravio. :)

Crevo za vazduh koje ide od filtera vazduha do motora je skroz ispucalo, imalo je rupe na 3 ili 4 mesta, i tu je motor vukao fals vazduh iza protokomera i smesa sagorevanja nije bila dobra. Crevo smo strucno pokrpili izolir trakom, a znam da je problem resen jer sam danas stigao na Zlatibor, auto je isao mnogo bolje, dok je kazaljka temperature ostala zakovana na pola. U povratku cu proveriti jos jednom ali 99% da je problem resen.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 16-Sep-2018 10:19 
Mazda lover

Automobil: mazda 323 BJ
Bitno da jekvar sanira, a i ja sam naucio mnogo od kolege tako da je zadovoljstvo obostrano

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 17-Sep-2018 7:30 
Mazda lover

I sto je jos bolje, ima da se nadje novo crevo (LINK).

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 18-Sep-2018 8:18 
Mazdolicus Maximus

Izgleda da je na svakoj to lose, ja mislio da moje otislo zbog silnog ulja unutra.
Izmedju rebara ima naprslina dosta.
Bitno da je reseno, sad neces ni dima imati iza sebe.

Ovo sa slike mi izgleda kao crevo za benzinca zbog rupe na drugoj strani i cini mi se duze malo, ako je dimenzija ista rupa se lako moze zapusiti.

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]