It is currently 10-Dec-2018 12:35

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ] 
Author Message
PostPosted: 03-Aug-2016 10:47 
Mazdaš početnik

Automobil: mazda3 1.6cd (85kW)114KS 2012.
Auto sam kupio sa neprimećenom manom, (nadam se da ih neću naći još mnogo), naime, kada se otvori suvozačev prozor, nakon prelaska automobila preko nekoliko rupa na putu, prozor počne da vibrira (lupka) kao da ispadne iz ležišta i kada ga pomerim na gore ili dole on opet bude fiksiran neko vreme i sve tako-prilično iritira jer hvala Bogu rupa po ulicama i putevima koliko hoćeš. Na redovnom malom servisu u Dipemu sam prijavio problem da bi mi posle pregleda rekli da su "nešto dotegli",(u šta sam i sam posumnjao), i da ne znaju koliko će to trajati. Nakon toga prozor je bio spušten cca tri četvrtine i nije vibrirao a čim sam ga malo podigao nastavilo je sve po starom. :cry: Ima li možda neko ideju kako da rešim problem? :zid1:

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 03-Aug-2016 2:07 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Ocigledno da je neki od nosaca ili sina popustio... Znaci, skidanje tapacira pa da se vidi unutra sta je tacno i da li moze da se dotegne, ako ne, onda trazenje tog dela po otpadima... ;)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 03-Aug-2016 2:45 
Mazdaš početnik

Đole, hvala na savetu! Pomislio sam da je možda neko imao sličan problem, jer bih tako možda izbegao 2 puta demontiranje tapacirunga. Našao sam na YT kako se demontira tapacirung i svo društvo ispod. Po onome što sam video, interesantno je da ima samo jedna centralna metalna šina po kojoj klizi jedna kao šapa od plastike a za koju je fiksirano staklo preko dva vijka. E sad nije mi jasno zašto kada pomerim prozor na gore ili dole staklo jedno vreme bude fiksirano, to me buni.... :?: :glup

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 03-Aug-2016 8:23 
Moderator

Verovatno se nesto razglavilo... ali svakako ne moze se resiti tj. izbeci, bez skidanja tapacira koje ujedno nije nista komplilovano.
Ja sam skidao par puta i vrlo je jednostavno kao sto si zakljucio na YT. Meni je landarala unutar suvozacevih vrata ona metalna precka (verovatno od treskanja vratima) koja je lepljena nekom plasticnom masom za lim pa je to sve lupkalo po rupama i mene izludjivalo... rasturio sam to, izbacio to parce plastike i podmetnuo malo stiropora i sad mir i tisina. :)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 03-Aug-2016 11:09 
Mazda lover

Automobil: Mazda 3 BK (MZ-CD)
Kad smo vec kod prozora... Mene izuzetno nervira onaj neprijatni zvuk na prvi pritisak dugmeta. Bukvalno se cuje kako nesto zvekne u staklo u trenutku kada ga pogura dole ili gore. Negde sam procitao da je to kod vecine trojki slucaj.
Jel ti Djole znas nesto o tome? Ja se sve kanim da skinem tapacirung pa da vidim o cemu se radi...

Послато са 6039K уз помоћ Тапатока

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 04-Aug-2016 8:15 
Mazda lover

Automobil: Peugeot 407
probaj da kad otvoris prozor malo podignes na gore (vratis na gore).

@harise. Tako je i na mojoj 6ici suvozacev prozor. kad krenem da ga otvaram kad da zvekne zupcanik neki. Interesantno da samo prvi put.. i onda sutra dan isto. Cini mi se da malo je prozor dobio lufta da se malo (kad rukom pritisnem) moze spustiti rucno prednji li zadnji deo a kod vozacevih ne moze. Tako da kontam da taj luf zapravo je razlog.
Ali ako neko zna da li se te sajle dotezu...javnite.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 04-Aug-2016 9:43 
Mazda lover

Na kanadskom forumu neki lik rece da su mu dotegli elektromotor u servisu. (Oni u 40 postova na forumu pisu o toj problematici i to je najpotpuniji odgovor koji su napisali, ostalih 39 postova razmatraju u koji je servis najbolje otici da bi se to resilo... Entuzijasti... :))
Moracu svakako da skinem pa da vidim o cemu se radi. Ali jeste to sto ti kazes, ima nekog lufta definitivno.

Last edited by igor_harris on 04-Aug-2016 10:15, edited 1 time in total.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 04-Aug-2016 10:14 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
Isto i kod mene!

Ne prekidaj ženu kad ćuti !

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 04-Aug-2016 8:29 
Moderator

igor_harris wrote:
Mene izuzetno nervira onaj neprijatni zvuk na prvi pritisak dugmeta. Bukvalno se cuje kako nesto zvekne u staklo u trenutku kada ga pogura dole ili gore. Negde sam procitao da je to kod vecine trojki slucaj.
Jel ti Djole znas nesto o tome?

Prvi put cujem za tako nesto... tj. nisam imao do sada slicne simptome, nomalno mi se sve ponasa.
Jos ja uvek duplo zakljucavam kola (2 puta uzastopno pritisnem lock, onda se upali crvena lapica na tabli za lock koja 3-4 sek. svetli i duplo zabravi tako da se ne moze otvoriti ni sa unutrasnje strane u slucaju da neko razbije staklo pa hoce da otvori vrata) znaci arcim bravu samo tako ali nista se nije razglavilo do sada. :)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 04-Aug-2016 9:21 
Mazda lover

Djole, nisi me najbolje razumeo. Mislim na prozor, ne na bravu. Prozor ima lufta.
Danas sam uzeo malo da se zezam sa tim, ali na zalost, uhvatio me je mrak pa nisam imao vremena da ispitam slucaj do kraja, stigao sam da skinem tapacirung ali ne i onu oplatu iza koje se nalazi samo staklo, a da bih skinuo i tu oplatu morao bih da skidam i elektromotor, verovatno i zvucnik, sve kablove itd... Pozabavicu se time neki drugi put.

Ovo se odnosi i na Momcila koji je i postavio pitanje. Dakle moraces da skidas i ovu plasticnu oplatu ispod tapacirunga.

Image
Tek tada ces moci da skapiras u cemu je problem, moze da se desi da je sajla ispala iz svog lezista a moze da se desi da je sam nosac koji se nalazi na dnu stakla popustio, mozda i ta sina...

Da se vratim na moj problem.

Na svim prozorima ima ovog lufta, ali na ovim vratima ga definitivno ima najvise, a ujedno, i ovaj prozor je najglasniji prilikom tog prvog pritiska na dugme. Mislim da je taj luft uzrok tog zvuka.
E sad, ono sto sam primetio je da sama konstrukcija stakla nije bas najsrecnije osmisljena, vrlo je moguce da tu nema spasa i da je tako kako je. Staklo je u obliku slova V, a nosac koji gura staklo je usrafljen samo sa dva srafa i to u samom podnozju "slova V", tj stakla, samim tim, staklo se klacka levo-desno.
Svakako mi preostaje da probam da dotegnem ta dva srafa koja nose celo staklo.
Uspeo sam da vidim da u sklopu mehanizma postoji i neka mala opruga koja radi na svaki pritisak dugmeta, sto isto moze da bude uzrok u slucaju da je opruga vremenom izgubila svoju cvrstinu.
U svakom slucaju, nesto sam saznao, ali u sustini, nisam nista jer sam stao na pola posla.

Jedino sto sam iskoristio priliku da podmazem sajlu prozora, brave za otvaranje i sajle za zakljucavanje, tako da sada primecujem razliku kada otvaram vrata iznutra, rucica klizi vrhunski. Isto tako, ocistio sam alkoholom one gumene kedere koji nalezu na staklo tako da je prozor tisi kada se dize gore dole, smanjilo se ono sustanje.

Eto, ako neko jos bude nesto cackao, neka pise, a ja cu dovrsiti posao svakako nekom drugom prilikom.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 04-Aug-2016 9:28 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Alfa 159
Kod mene se isto otvaraju normalno, bez tog lupkanja... Jedino kada parkiram ispod drveta, pa se ona smola zalepi za stakla i onda kad hocu da spustim prozor, cuju se malo, ali to samo dok se ne odlepi, posle je sve ok...
Kolega, moguce da su ti to razdrndali u perionicama ili mozda prethodnom vlasniku. Znam da neke perionice nakon pranja, brisu vrh stakla da bi skinuli ono crno sto se nahvata po povrsini i onda krpom prevlace levo-desno dok ne skinu. Meni su bas jednom krenuli to da rade tako, pa sam rekao ovom sto pere da ostavi, kao obrisacu ja, jer sam imao utisak da ce razvaliti staklo koliko je pritisnuo... Sva sreca, nije bilo nikakvih posledica :)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 05-Aug-2016 8:57 
Mazdaš početnik

igor_harris wrote:
Ovo se odnosi i na Momcila koji je i postavio pitanje. Dakle moraces da skidas i ovu plasticnu oplatu ispod tapacirunga.
...
Tek tada ces moci da skapiras u cemu je problem, moze da se desi da je sajla ispala iz svog lezista a moze da se desi da je sam nosac koji se nalazi na dnu stakla popustio, mozda i ta sina...
..............
Na svim prozorima ima ovog lufta, ali na ovim vratima ga definitivno ima najvise, a ujedno, i ovaj prozor je najglasniji prilikom tog prvog pritiska na dugme. Mislim da je taj luft uzrok tog zvuka.
E sad, ono sto sam primetio je da sama konstrukcija stakla nije bas najsrecnije osmisljena, vrlo je moguce da tu nema spasa i da je tako kako je. Staklo je u obliku slova V, a nosac koji gura staklo je usrafljen samo sa dva srafa i to u samom podnozju "slova V", tj stakla, samim tim, staklo se klacka levo-desno.
......
Eto, ako neko jos bude nesto cackao, neka pise, a ja cu dovrsiti posao svakako nekom drugom prilikom.

igor_harris, mislim da se u ovom klipu mogu naći korisne informacije
[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=Q_4pkhj3OaM[/youtube]
Vidi se da je šina po kojoj kliza plastični nosač stakla fiksiran u dve tačke i da je staklo za nosač fiksirano sa dva vijka što navodi na zaključak da ako je sve tako-nema klimanja, e sad....
Napomena: ne znam kako da namestim da se klip automatski otvara???

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 09-Aug-2016 7:31 
Mazdaš početnik

Još nekoliko informacija, čvrsto držanje prozora pored prethodno pomenute šine koja je na dva mesta pričvršćena za oplatu koja se nalazi ispod tapacira i plastičnog dela koji klizi po šini a za koji je prozor pritegnut sa dva vijka, obezbeđuju i dve opruge koje se nalaze na podizaču stakla(videti sliku dole), a čije su funkcije da sajlu drže u napetom stanju tako da amortizuju sve spoljne udare tipa prelaska automobila preko rupa kao i ostala treskanja. Opruge mogu da puknu ili da ispadnu iz vođice ili vođice mogu da puknu... što izaziva vibriranje stakla. Još "jedino" da sve demontiram i uverim se šta je u mom slučaju, za šta sigurno treba dosta vremena, nerava, strpljenja...
Image

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 09-Aug-2016 8:43 
Mazda lover

Postoji mogucnost i da te opruge vremenom postanu mekse. Probaj da vidis sta se desava kada su u otvorenom, tj rasirenom polozaju (kontra od ovoga sto je na slici) i probaj malo da drmas prozor gore dole, da simuliras voznju u uslovima pri kojima cujes te vibracije i gledaj odakle dolaze... Jedino jos tako mozes da vidis

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 10-Aug-2016 11:15 
Moderator

igor_harris wrote:
Djole, nisi me najbolje razumeo. Mislim na prozor, ne na bravu. Prozor ima lufta.
Danas sam uzeo malo da se zezam sa tim, ali na zalost, uhvatio me je mrak pa nisam imao vremena da ispitam slucaj do kraja, stigao sam da skinem tapacirung ali ne i onu oplatu iza koje se nalazi samo staklo, a da bih skinuo i tu oplatu morao bih da skidam i elektromotor, verovatno i zvucnik, sve kablove itd...

Ja skapirao da pritiskas dugme daljinca za zakljucavanje... :glup sa ovim drugim tj. za otvaranje/zatvaranje prozora nisam imao neke probleme, sem sto ponekad zapisti/zacvili pri kraju kad ga zatvori i to samo suvozacev ali bas retko, kao da je zaribao.
Skidanje ovog drugog dela plastike jeste malo smaranje i ja sam ga zato preskocio, skinuo zvucnik, i svoj problem tanrdrkanja te precke u vratima resio. :D

Probajte i vi prvo kroz otvor zvucnika da li nesto mozete da vidite i pridjete rukom tim sajlama i sini, evo ovde se malo vidi ja kad sam radio.

Image

Image

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jun-2018 5:37 
Mazdaš u povoju

Automobil: Mazda 3 1.4
Može pomoć. Pre više od nedelju dana hteo sam da spustim prozor od suvozača. Spustio se do pola i pocelo nesto da krci i lomi. Dodjem kući skinem tapacirung da vidim sta je. Zubcanici u motorcicu se polomili ili istosili. Dali ima prodavnica koja prodaje ili cak auto odpad. Gde sam gledao nemaju, cak sam po oglasima trazio. Evo vozim vec nedelju dana bez tapacirunga( Mrzi me dvaput da ga skidam) Dali moze od mazde 6? Inace vozim mazdu 3. Zaboravih da napomenem. :) Evo slika: Hvala unapred.
Image

Image

Image

Image

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jun-2018 7:29 
Moderator

Ako je samo onaj plasticni zupcanik u pitanju, ima koliko hoces da se nadje na aliexpressu za nekih 4-5$, i neko je ovde bas skoro pisao i porucivao to... mislim da je isti za 3-qu i 6-icu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jun-2018 7:45 
Mazda lover

Automobil: MAZDA 3 1.6i/TE BK 2003.
moze od 6-ice al tesko ces kod nas naci samo zubcanik ;)
ja sam skoro menjao i imas na dnu ove strane vise o tome :)
viewtopic.php?f=195&t=49904&start=25
a evo i linka sa e-baya
https://www.ebay.com/itm/Front-Rear-ABS ... 4902.l9144

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jun-2018 9:00 
Mazdaš u povoju

Automobil: Mazda 3 1.4
Hvala na informacijama. Probao sam ovaj moj stari da otvorim sa tankim plosnatim srafcigerom ali nece, skoro da sam mogao da ga polomim a nisam hteo da silujem. Dobro su ga zalepili ili sta vec.Ako ne nadjem ovde, porucicu. To tad klima ce raditi :D

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 30-Jun-2018 1:25 
Mazda lover

Automobil: MAZDA 3 1.6i/TE BK 2003.
nema na cemu :D moras da otvaras sa skalpelom i ako malo pukne nema veze zalepis sa suoer lepkom :D
meni je puklo onaj deo gde ide sraf pa sam zalepio i nesmeta

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]