It is currently 18-Dec-2017 10:27

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
PostPosted: 13-Nov-2017 10:18 
Mazda driver

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Meni se kod 0403 palio kada je bio zapusen zadnji katalizator, kada je on skinut, greska se nije pojavljivala sve dok mi majstori nisu "plombirali" EGR ventil, pokusavajuci da rese problem sa performansama.

Uzmes malo ogledalce i pogledas EGR ventil odozdo, odnosno vakumsku pecurku, dali nije napukla i dali se pomera. Kada je motor na leru EGR ventil je otvoren, cim das gas EGR ventil se zatvara, i dva vakumska ventila u prednjem levom delu auta moraju da zuje dok je ventil otvoren.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15-Nov-2017 7:25 
Mazdaš početnik

Pogledacu to ovih dana,cim bude slobodnog vremena.Buni me samo to sto auto vuce dobro,i ne dimi uopste.A nisam znao da dizel ima katalizator u auspuhu....

Sent from M4 Aqua Tapatalk

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25-Nov-2017 6:17 
Mazdaš početnik

Danas skidao EGR nosio na UZ čišćenje.I nije bio previse prljav,al sad se sija samo tako.Lampica i dalje blinka,ali izgleda da jedan grejac ne radi,kako je majstor proverio,svi varnice sem jednog,i on licno sumnja na diagnostiku za EGR.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25-Nov-2017 7:39 
Mazda driver

Skini klemu sa akumulatora na par minuta, time ces ponisiti gresku, pa onda vidi dali ce se vratiti.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 26-Nov-2017 3:40 
Mazdaš početnik

Danas kacio na drugu diagnostiku,ocitala istu gresku EGR,nije mogla da je obrise.Dosao kuci,skinuo klemu......vratio klemu,ne trepce lampica do kad...će da vidimo.Hvala na pomoci.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 26-Nov-2017 8:38 
Mazdaš početnik

A usputno,da li neko zna gde se nalazi j...senzor pozicije EGR. Nekima se nalazi na EGR,meni nema nista na njemu....

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 26-Nov-2017 9:36 
Mazda driver

I mene isto pitanje muci, jer bi ga ja lako "prespojio" sa par pasivnih komponenti medjutim, ova generacija motora nema senzor EGR ventila, tek od 2004. imaju.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 26-Nov-2017 10:15 
Mazdaš početnik

Automobil: Mazda 3
chupo wrote:
... ova generacija motora nema senzor EGR ventila...

Nema - žao mi je zbog re-citata (re-quote):
Attachment:
626_EGR_a.jpg

chupo wrote:
... tek od 2004. imaju.

Mazda 626 V (GF) - end year of production - 2002
https://www.auto-data.net/en/?f=showSub ... %20V%20(GF)
https://www.car.info/en-se/mazda/626/gfgw-93570

Osim, ako ne mešam ništa. :roll:

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Nov-2017 8:08 
Mazda driver

Kada sam rekao 2004. , mislio sam na Premacy, jer se u njima do kraja proizvodnje zadrzao DiTD motor, uz male izmene, od kojih je jedna senzor pozicije EGR ventila.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Nov-2017 9:26 
Mazdaš početnik

Upravo sam precizirao... Premacy je vrlo optimalan model: :) :palac

https://www.youtube.com/watch?v=q0HsUj1jTKg

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Nov-2017 10:59 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
Imale su ga neke euro 2 masine , i kasnije oni koji su imali check engine lampicu , kad nema kabla nema ni senzora.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Nov-2017 11:08 
Mazda driver

Onda mene zanima kako ECU "zna" da EGR ventil radi ili ne, mora da prati neki od parametara rada motora, i da na osnovu toga upali onu lampicu.

Pitanje od milion dolara je koji je kriterijum setovanja kod 0403, da bi znao kako da modifikujem taj signal.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Nov-2017 12:40 
Mazdaš početnik

chupo wrote:
Onda mene zanima kako ECU "zna" da EGR ventil radi ili ne, mora da prati neki od parametara rada motora, i da na osnovu toga upali onu lampicu.

Pitanje od milion dolara je koji je kriterijum setovanja kod 0403, da bi znao kako da modifikujem taj signal.

Upravo to se i ja pitam,na osnovu cega nalazo 0403 gresku,ako nema senzor na EGR jos se ne pali auto u toku dijagnostike,pa da kaze na osnovu protoka vazduha.A uz to diagnostika ne moze da obrise gresku,a kad skinem klemu,vise nema greske...

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Nov-2017 1:40 
Mazdolicus Maximus

IAT onaj koji je na MAF-u senzor daje signal EGR vakum ventilu i EGR ventialcionom ventilu, prvom za kontrolu EGR-a, drugom za VBC (Variable boost control).

Kompjuter kontrolise sve u sustini. Prima signal od : Senzora temp. rashladne tecnosti, senzora pozicije pedale gasa i kvacila, senzora brzine pumpe goriva, senzora polozaja radilice, i senzor vazdusnog pritiska koji je integrisan u kuciste kompa, valjda se na osnovu parametara koje vidi iz ovih senzora komp odluci sta ce i kako ce s EGR-om.

Mene opet poceo da smara da mi lagano "ugasi" turbo, to mi se desava ako ga zagazim dobro posle toga nece do 2300 da makne, ne vrati krilca na turbini u polozaj za male obrtaje na vreme vrati tek kasnije, sumnjam da negde pusta vakum sva creva su citava odnosno nema ociglednih rupa, pretpostavljam da posto su stara mogu da imaju neke bas sitne rupice a da one doprinose ovome, to mi se i ranije desavalo i sa otakcenim i zakacenim MAF-om, i onda jedno vreme dugo nije, verovatno kad sam prelazio 1500km mesecno bio miran sad kako je to palo na mnogo manje i na cisto gradsku voznju sa kratkim rutama verovatno ga i to remeti. Kad otkacim i zakacim vakum crevo na onom gore najvecem ventilu koji je zaduzen za krilca vidim kako se pomera ona poluga kod turba, ali kad ide u polozaj za nize obrtaje i visi pritisak ide vrlo sporo, a ka drugom polozaju mnogo brze, razmisljam da kupim jedno 4 5 metra creva i da sva ona gumena vakum creva zamenim.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Nov-2017 10:56 
Mazda driver

Jesi proverio druge vakumske ventile, ima jedan koji se pali na 2300 obrtaja, i otvara ona krilca na samoj usisnoj grani?

I meni to jos nije skroz sredjeno, nekad ide dobro nekad ne, a zasto pojma nemam.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Nov-2017 2:24 
Mazdolicus Maximus

Pa da 4 ventila se otvaraju na 2300, ali kod mene se ocigledno turbo ne cuje u tim momentima, moja turbina bas jako zvizdi tako da je lako da se primeti kad nije prisutan taj zvuk, zanimljivo da ako ga ne gazim i vozim samo do 2 i po i turbo ne predje u "low boost" mod za vise obrtaje nema greske. Ranije kad sam imao taj problem bilo je da uopste ne ide ni na visim obrtajima a sad je zadrska samo dole cim predje ide kako treba, kod mene ima svacega duva od podloski mnogo tako da dosta usisanog mu je izduvni gas pa ne mogu precizno da kazem nista dok se to ne sredi, bitno da presaltam i on ide pre nije pomagalo to, sad mi je stabilan auto pa cu malo da ga gazim kad izadjem iz grada jer mazen je i kilavo vozen skoro godinu dana zbog losih amorta bukvalno sve do 1500rpm.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Nov-2017 8:43 
Mazdaš početnik

Nisam apsolutno siguran za motor i model, ali ovo može biti korisno i za druge:
http://files.inbox.lv/ticket/ae236c5b9c ... efd459ca1d
(EGR - pages 139, 140)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Nov-2017 9:00 
Mazdaš početnik

Uuu ekstra....prikazano koji je solenoid za EGR....Samo li mi opet upali lampicu.....

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Nov-2017 10:17 
Mazda driver

bat_Vite wrote:
Nisam apsolutno siguran za motor i model, ali ovo može biti korisno i za druge:
http://files.inbox.lv/ticket/ae236c5b9c ... efd459ca1d
(EGR - pages 139, 140)

Ovo je za malo stariji model, i malo je razlicit od Premacy-a, ali za to godiste su podatci tacni.

U ovom uputstvu pise da ima pin za ulaz napona sa senzora pozicije EGR-a, a na mom autu nemam senzor pozicije. Kako zna dali ventil radi ili ne pojma nemam....

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Nov-2017 10:59 
Mazdaš početnik

Već sam zbunil ko je sa kojim motorima je, a potrebno mi je vreme za prevod i pisanje.
Zato - izvolite (dobrodošli):
https://www.mazdabg.com/ftp-uploads/Mazda/626/

Nadam se da ćete pronaći odgovore. :)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Nov-2017 7:44 
Mazdolicus Maximus

Postavio sam ja na prethodnoj stranici sliku, oba solenoida za egr su ispod kutije za vazduh.

Ovaj deo dodajem da ne pisem 2 posta.

Image

Image

Evo problema jedno crevo je sa vakum pumpe na egr vakum ventil, a drugo sa egr ventilacionog ventila na vrh kutije za vazduh sa gornje strane. Jedno sam skratio i namestio drugo sam imao novo parce, odma se bolje ponasa auto, definitvno bi bilo dobro da se zamene sva ta creva sigurno je jos negde busno. Ipak 16 godina guma se raspada.

Drugi edit: auto se mnogo bolje ponasa, cak radi i isv ventil, kad izvadim filter sa malim gasom samo sisti turbo pa onda pod jacim ima dubok jak zvuk, ranije je bilo samo dubok zvuk, dakle klapne se pomeraju, posle voznje gazenja namerno pa odmah nakon toga ubrzanja od 1500rpm auto ide turbo se cuje, tu je ranije bilo zadrske tako da izgleda da rupa vise nema, ali svakako cu mu zameniti creva.

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour [ DST ]