It is currently 20-Jun-2018 5:16

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ] 
Author Message
 Post subject: mazda 121 menjac
PostPosted: 01-Jun-2013 3:30 
jr. Mazdaš

Automobil: Mazda 3 BL 1.6i 2009
Pojavio mi se problem koji nije toliko strasan, ali ne znam sta je tacno uzrok. U prvoj brzini kada krecem auto pomalo trza dok ne prebacim u drugu. Ne nabijam mu obrtaje, polako krenem, ali ipak trese. Takodje rikverc malo teze prebacuje, ne uvek, ali veoma cesto ne mogu odmah da ubacim u rikverc nego presaltam u prvu i onda u rikverc bez problema udje. I primetio sam jos nesto, kad menjam iz brzine u brzinu, kad predje skala 2500 obrtaja cuje se zvuk kao da nesto struze, takodje i kad idem u nazad sa brzinama pa pustim kvacilo da motor sam spusta obrtaje. Obicno kad usporavam, kocim dok skala ne spadne na 2000 obrtaja i onda ubacim u manju brzinu, ali kad kad je iznad 2000 cuje se neko krkljanje. To je samo za 1. 2. i 3. brzinu, a u 4. i 5. je sve ok.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: mazda 121 menjac
PostPosted: 01-Jun-2013 11:15 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 121 1.3i 16V '91.
Ovo za ubacivannje u rikverc je klasicana poteskoca kod vecine mazdi tih godina... I kod mene isto teze ide u rikverc po nekad.
Ne znam kakva ti je lamela pa mozda do nje malo vise trza, a inace i kod mene je tako osetljivija dok krece jer je ostra na gasu a meko kvacilo i ako se ne kontrolise kako treba onda zna dobro da poskakuje. A za taj zvuk pri prebacivanju ja vec ne znam. To da se obratis Rokiju pa da vidite sta je.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 02-Jun-2013 3:16 
jr. Mazdaš

Ne na prebacivanju, nego prebacim brzinu i kad dam gas da dodje oko 2500 obrtaja, onda se u menjacu cuje nesto da struze, slican zvuk kao kad ne ubacis u brzinu kako treba samo malo tise, ne zveci toliko. Dok kad prebacim u 4. i 5. brzinu toga nema.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 02-Jun-2013 10:53 
Drugu je na Astri tako mlelo u menjacu i resio je zamenom menjaca . Gadjali su mu na trkace, ali nisu smeli da mu kupusaju menjac pa su uzeli drugi .

Reply with quote  
PostPosted: 02-Jun-2013 12:41 
Mazda lover

Automobil: mazda 626 ge 86kw automatik
mozda lezaji na diferencijalu a mozda vozis bez ulja.jesi li kontrolisao ulje

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 02-Jun-2013 4:41 
jr. Mazdaš

E to je moguce, samo sto ne znam gde se doliva ulje za menjac. Ulje za motor i kocnice proveravam redovno, ali za menjac ne znam gde da pogledam. :?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 02-Jun-2013 5:22 
Kod mene se doliva tamo gde ulazi km sajlau menjac, odvije se sajla i onaj deo gde se zavija sajla - pinjon i ako je pinjon potopljen u ulje dobro je, ako nije, dolivaj .
Ne znam jel kod tebe isto .

Reply with quote  
PostPosted: 02-Jun-2013 5:29 
jr. Mazdaš

Moram pogledati kasnije. Osecam da ce da bude "Ziko jel to imamo visak delova?" :lol

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 02-Jun-2013 6:53 
Samo odvijes sajlu i pinjon se odvija na jedan sraf i izvuces, tako je kod mene bar :D

Reply with quote  
PostPosted: 06-Jun-2013 12:36 
jr. Mazdaš

Ima ulja, izgleda da nesto drugo pravi problem. Moram do majstora otici da pogleda menjac. Sad mi se javio drugi problem, nesto mi curka samo kad auto radi, izgleda da je antifriz, retko ali je masno. Ne bih rekao da je ulje, nije toliko masno, kao voda je, samo malo masnije. Curi u delu ispod kajisa, ali koji cm pored sa desne strane. Dolio sam litru pre nedelju dana, nisam isti sipao, drugi je proizvodjac, ali je isto G11 razblazen sa destilovanom vodom, ne znam koji mu je djavo sad. Izgleda kad me krene, samo jedno po jedno ima da otkazuje kakve sam srece.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 06-Jun-2013 5:42 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 121 1.3i 16V '91.
Verovatno mozda pusta kod pumpe za vodu...
Ma nece bre da otkazuje sve, 121 je jedna od kvalitetnijih i pouzdanijih mazdi :D

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 06-Jun-2013 5:46 
Mazda lover

Automobil: mazda 3 BL mazda 323 1.3 BG
Vrlo moguće da ti je pumpa za vodu popustila..ona se nalazi tu negde gde je kaiš alternatora i zubčasti ..zaboravih već sa koje strane. Da li znaš kada i da li su menjani nekad kaiševi i pumpa. Prati svakako gde i da li curi kao i nivo R. tečnosti u hladnjaku i boci i nosi flašu 2l destilovane ili mix_a u kolima za svaki slučaj za dolivanje. I slikaj najbolje to mesto gde misliš da curi pa postavi sliku uz poruku da bi dobio precizniji odgovor ;)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 06-Jun-2013 6:49 
Pumpa 99% posto je u tom delu i vodi razuna da ne izgubis negde naglo antifriz pa da je pregrejes, bolje resi na vreme .

Takodje ako ispustis antifriz i sipas obicnu vodu ona nece cureti verovatno, jer antifriz mnogo vise curi, ali nemoj se igrati .

Reply with quote  
PostPosted: 07-Jun-2013 3:30 
jr. Mazdaš

Jutros da upalim auto da slikam, kad ono ne curi. :? Zvao majstora, kaze isto i on da je verovatno pumpa, a mozda je i bilo negde vode posto je kisa padala i kajis prskao dole u sta ja sumnjam jer je antifriz iz boce nestajao. Ostalo je jos da odem do njega da pogleda detaljnije. Pitam ga usput i za ono u menjacu, kaze gornji snop. Zna li neko mozda kolika bi cena mogla da bude za ova 2 dela ako su riknjavela?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 07-Jun-2013 5:26 
Mazda lover

Automobil: mazda 3 BL mazda 323 1.3 BG
Druže ne razumeš o čemu se radi. Pumpa možda može da se nađe i za 3-4000 din. ali je posao doći do nje i skinuti je..mora da se skida zupčasti k. i posle sve opet da se uzubči kako treba itd. tako da će te to koštati bar još toliko..minimum. + to nije posao za bilo kog majstora ;) Zato sam te i pitao da li znaš kada su poslednji put menjani kaiševi tj. kada je rađen Veliki servis koji pored zupčastog i pumpe za vodu još uključuje i španere kao i semeringe na radilici i bregastoj i bilo bi dobro to sve odjednom uraditi da ne bi plaćao 2 ili 3 puta ruke za posao koji je mogao biti urađen iz prve.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 07-Jun-2013 6:02 
jr. Mazdaš

Ne znam tacno kada je radjen, ali znam sigurno da u prethodnih 10 godina nije radjen veliki servis. Sada ne curi nista, mozda ne mora cela pumpa da se menja? Usput ovo za menjac ne mogu nigde da nadjem, samo ceo menjac na otpadu i on je 70e.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 07-Jun-2013 6:33 
Mazda lover

mozda ima lanac a ne zupcasti kais,tako da posao nije toliko komplikovan kao kad ima zupcasti

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 07-Jun-2013 6:50 
Maestro wrote:
Ne znam tacno kada je radjen, ali znam sigurno da u prethodnih 10 godina nije radjen veliki servis. Sada ne curi nista, mozda ne mora cela pumpa da se menja? Usput ovo za menjac ne mogu nigde da nadjem, samo ceo menjac na otpadu i on je 70e.

Ne znam koliko ta mazda prelazi godisnje, ali ako prelazi npr 10 000, red bi bio da se odradi veliki servis i ne mislis ko zna koliko . Izmenjas to sve sto ti rekli . Ja ne znam kako je kada je lanac u pitanju, ali meni npr ni zupcasti kais nije tezak za zamenu, jos od kada sam uzeo mazdu sam sam zamenio, i skoro sam zamenio njega i pumpu, semenike itd i nisam imao problema. Naravno, ako nisi radio i nisi upucen, bolje da ti odradi neko strucan da ne bi prosao mnogo skuplje .

Meni kada je bila pumpa icureo mi je antifriz . Kada sam sipao vodu, nije curelo nista . Opet kazem ne znam koliko si presao, ali po meni ti je svakako to za menjanje .

Sto se tice menjaca ne znam gde si pitao, imas na forumu dosta otpada, preporucujem ti da pitas Srecka, korektan je skroz, dosta njih uzima kod njega .

Reply with quote  
PostPosted: 09-Jun-2013 12:09 
jr. Mazdaš

Godisnje prelazim manje od 10000, ne putujem puno, uglavnom po gradu vozim ili van grada plafon 100km. Vec par dana ne curi, pratim bas svaki put kad sednem u auto. U pravu ste za veliki servis, majstor mi trazi 50e da zameni menjac, a menjac kosta 70e tako da bez veze bacam pare svaki put na ruke. Posto nisam radio veliki servis, znate li okvirno kako se cene krecu?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 09-Jun-2013 12:33 
Znam da je trosak, ali da ne napravis veci, uradi veliki servis i miran si godinama .
A za menjac porazgovaraj sa dr Rokijem iz Panceva da vidis moze li remont ili mora drugi . Ujedno on zna info za sve cene sto te zanimaju, pa ti se mozda isplati ako ides ka njemu da odradite to .

Reply with quote  
PostPosted: 09-Jun-2013 2:44 
Mazda lover

nije to mnogo para za menjac,pa za zastavu kosta toliko ali su ruke skupe

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]