It is currently 17-Nov-2018 3:23

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ] 
Author Message
PostPosted: 21-Apr-2014 10:11 
Mazdaš u povoju

Automobil: Mazda 626 2.0D GD
Dakle kao sto kaze tema, ugradjivao sam projektore u moju mazdu pa da podelim iskustvo nekome ce mozda koristiti.
Dakle projektori su Morimoto D1H.
Buduci da je refleksiona povrsina u mojim farovima u blago receno uzasnom stanju sto se moze videti na slikama dole odlucio sam se da problem resim projektorima jer sumnjam da je moguce naci polovne farove da su u stvarno dobrom stanju, a novi su preskupi.
Za posao je od alata potrebno:
Zvezdasti srafciger, obican srafciger, skalper, okasti 10-ka ili mala gedora 10 i litra koka kole (jbg ne pijem pivo :D ).

Da bi se far skinuo potrebno je skinuti prvo prednju masku, zatim plastiku koja ide preko fara i migavac.
Necu mnogo da oduzim, za skidanje maske postoji samo jedan sraf kod kvake od haube i nekoliko zabica jedna u sredini, dve levo i dve desno.
Kada se maska skine sledeca na redu je plastika koja ide preko fara, ima oko 3-4 srafa, zatim migavac koji drze dva srafa sa strane, jedan u donjem i jedan u gornjem uglu na strani na kojoj je krilo vozila.
Kada je sve to skinuto moguce je skinuti far, samo skidanje fara je vrlo jednostavno tako da u to necu ulaziti ako neko planira da se upusti u avanturu pa ga zanima neka mi posalje pm pa cu mu detaljno objasniti mada je manje vise jasno, samo se poskidaju svi srafovi i far se lako izvlaci.

Kada je far skinut sledece je ciscenje i skidanje stakla.
Staklo na faru drzi 6 metalnih zabica i lepak (ziva guma verovatno), prvo se poskidaju sve zabice a onda je staklo moguce odvojiti na dva nacina zagrevanje industrijskim fenom ili zagrevanje u rerni, da se guma opusti i onda je moguce skinuti staklo.
Iskreno preporucujem da se koristi industrijski fen posto je far plastican i u rerni moze da se deformise ja nemam industrijski fen tako da sam koristio rernu. Dakle najbolje fenom, a ako se koristi rerna jako pazljivo da se ne istopi plasticni deo i da se ne unisti ceo far.

Kada se koristi rerna staklo se bukvalno pri zagrevanju samo razdvaja od ostatka fara i samo je potrebno blago ga povuci da se potpuno skine.

Image

Kada je staklo skinuto sledeci korak je skidanje one kapice koja ide iznad sijalice i usmerava svetlo.
Skidanje te kapice je takodje jako jednostavno ona se drzi na dve nozice sa kukicama (ima slika ispod pa moze da se vidi) samo se prstom pogura na unutra da se odkaci, zatim se nozice blago pritisnu i kapica moze da se izvuce sa prednje strane fara.

Image

Image

Nakon toga ostaje slobodan prostor za postavljanje projektora.
Kad je projektor u pitanju priprema za postavljanje je isto jako jednostavna.
Prvo se srafcigerom odsrafe 3 srafa koji na zadnjem delu projektora i skine se drzac sijalice, zatim se odsrafi i skine matica koja je ispod drzaca.

Image

Na zadnji deo projektora se onda stavlja silikonska gumica (dobija se uz projektor).

Image

Image

Projektor se sa prednje strane ubacuje u far, zice od elektro magneta koji podize i spusta zavesicu za dugo svetlo se provlace pored silikonske gumice izvan fara sa zadnje strane.

Image

Sa zadnje strane se zatim stavlja nastavak za centriranje za H4 leziste (dobija se u pakovanju) i zatim preko njega matica za stezanje. Maticu ne zatezati odmah do kraja posto se taj H4 nastavak pomalo deformise kada se potpuno zategne matica, to deformisanje je normalno da bi dobro zategao i drzao sve na mestu. Pre nego sto se matica zategne potrebno je podesiti projektor da bude potpuno ravan (proveravanje da li je potpuno ravan moze da se uradi tako sto se ubaci sijalica pa se gleda odsjaj na zidu, projektor ima izrazenu liniju gde odseca svetlost kada je ukljuceno oboreno svetlo, ta linija se podesi da bude potpuno ravna i projektor se tako zategne).

Image

Sledece je vracanje drzaca za sijalicu i postavljanje sijalice. (U ovaj projektor idu H1 xenon sijalice snage 35w).
Zatim se staklo vraca na svoje mesto. Ostaci gume mogu da se malo zagreju fenom pa da se staklo vrati ili da se sve ocisti i stavi nova guma.
Zatim se far vraca nazad na automobil i proverava se da li je sve uradjeno kako treba.

Buduci da je na ovom modelu far prilicno nizak, projektor savrseno staje u njega ali masku koja ide oko projektora nije moguce staviti.
Postoji vise razlicitih tipova projektora, imaju i neki manji koji dolaze sa vec instaliranom sijalicom i angel eye dnevnim svetlom koji je dosta kompaktniji pa je moguce da bi on mogao da stane sa maskom doduse takav model je duplo skuplji od od ovih koje sam ja postavio, za nekog ko nema vec xenon sijalice i mora i njih da kupuje dodje na isto pa je mozda bolja opcija kupiti takve.
U nastavku je slika nakon montaze jednog projektora, dakle desno je svetlost od projektora a levo samo ksenon sijalica,na slici se i ne vidi bas toliko ali razlika je ogromna.
Jedino je ostalo da potrazim negde clearglass staklo umesto standardnog rebrastog posto bi tako mnogo bolje izgledalo. (Ako neko ima info gde bi moglo da se nabavi cisto staklo za far neka mi javi)
U svakom slucaju ja sam jako zadovoljan rezultatom, ostalo je jos samo da se nabaci clear glass i razmisljam o tome da kada budem stavljao cisto staklo prefrarbam unutrasnjost fara u crnu boju buduci da refleksiona povrsina vise ne sluzi nicemu pa da bar lepse izgleda.

Image

U nastavku je jos par slika u kakvom je stanju bio far i zasto sam morao da ga sredjujem.

ImageImageImageImage

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 21-Apr-2014 11:35 
Mazda lover

Automobil: MAZDA 3 1.6i/TE BK 2003.
ekstra je ispalo i svaka cast na slikovitom objasnjenju :bravo :palac imam samo pitanje koliko te je izasao taj komplet i koji je tacan naziv kompleta i koji je proizvodjac?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 22-Apr-2014 1:55 
Mazdaš u povoju

Morimoto D1H.
Komplet (2 projektora, 2 maske, silikonske zaptivaci i adapteri za H4 i mislim H7 u kompletu) je 4500rsd.
Bez ksenona.
To je prvi sa ovog linka:
xxx
Pogledaj i poslednje, ove sto su 4600rsd komad, oni su isto interesantni jer su dosta kompaktniji ali meni su bili preskupi a sijalice sam vec imao.
P.S. Link nije u postavljen u svojstvu reklame.

Last edited by Djole on 22-Apr-2014 10:43, edited 1 time in total.
Nije dozvoljeno postavljanje komercijalnih linkova

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 22-Apr-2014 11:26 
Majstor kvariša

Automobil: Elantra 1.6 2016 (bila 323BJ)
Svaka cast na trudu i radu i hvala na lepo dokumentovanom postupku!!!

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 22-Apr-2014 3:22 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
Svaka cast na ugradnji . Jel si stavljao novi lepak kad si zatvarao ili si starim zavrsio posao . Ako mozes slikaj kako to u voznji izgleda negde gde je mracnije , ja se vec dugo razmisljam da stavim one cetvrtaste u moj auto ali me brine da znaci nisu osvetljeni bas najbolje zbog cut-offa. :D

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 22-Apr-2014 7:05 
Mazda lover

Automobil: Toyota Celica STI
Svaka cast stvarno.i ja razmisljam o slicnom projektu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 22-Apr-2014 7:27 
Mazdaš u povoju

Sinoc sam vozio i osvetljava znakove extra, dosta baca u sirinu, sve u svemu ja zadovoljan, do sad sam u nocnoj voznji bio kao slep.
Juce sam stigao samo jedan da uradim, sad radim i drugi pa cu postaviti slike veceras ako budem vozio negde ili sutra.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 22-Apr-2014 7:51 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Odlicno si ovo izveo! :palac
Pozadinu uradi u crno, samo ne znam ako ne nadjes clear glass kako ce onda izgledati. Takodje ti je vazno da proveris da li su zakoseni snopovi ka desnoj strani kako bi osvetljavali znakove i ljude pored puta, a opet da ne smetaju vozacima iz suprotnog smera, pa da te ne bi zezali na tehnickom... ;)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 22-Apr-2014 8:05 
Mazdaš u povoju

Projektori su za to bas i dobri jer vec na maloj razdaljini dosta bacaju u sirinu, osvetljavaju lepo i put i znakove pored puta, ja sam bas sinoc bio iznenadjen koliko se znakovi sijaju od odsjaja od svetla.
Videcu da ubacim par slika.
Vec me je neko kontaktirao za clearglass, moze da se napravi tako da cu ih farbati u crno i staviti clearglass, mozda i angel eyes usput...
@mazdapremacy: Ja sam ih sad zatvarao sa lepkom koji je bio na njima uhvatilo je ok tako da moze da se uradi tako, ali to sam tako uradio jer ih vec za mesec dana ocekuje jos jedno otvaranje pa cu tada sve lepo da ocistim kad ih budem spremao za farbanje i kad ih budem zatvarao verovatno cu da koristim zivu gumu.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 23-Apr-2014 11:03 
Mazdaš u povoju

Sinoc sam zavrsio i drugi far, pa sam iskoristio priliku da slikam kako izgleda projektor u faru dok je jos skinuto staklo, prosli put sam zaboravio to da slikam.
Ostalo je jos da se nasteluju i gotov posao za sad.
Na slici moze da se vidi da ne ostaje prostora iznad i ispod projektora dovoljno za masku.
Inace kada su stakla stavljena tesko se uopste vidi da farovi imaju projektore.
Naravno kada su upaljena svetla lako se prepozna posto vise ne sija ceo far vec samo sredina pa se vidi lepo kako projektor usmerava svetlost.
U nastavku je par slika kako izgleda projektor u faru sa otvorenim staklom i u zatvorenom faru montiranom na kola, vidi se i kako izgleda kada je upaljeno svetlo kao i cut-off koji je cak i po danu dosta izrazen.
Image
Image

Naravno i pomocnik bez kog nista ne bih mogao sam da uradim:

Image
Image

Cut-off i izgled kompletiranog fara:
ImageImageImageImageImageImageImage

Ubacicu i par nocnih slika cim budem imao neku nocnu voznju.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23-Apr-2014 11:16 
Majstor kvariša

Automobil: Elantra 1.6 2016 (bila 323BJ)
steta sto ti nisu stakla bez rebara

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 23-Apr-2014 11:27 
Mazdaš u povoju

To je sledece sto se radi, uz malo srece vec sledeceg meseca taman uz farbanje farova.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23-Apr-2014 11:37 
Moderator

Pazi, meni ovo ovako sve da ostane ne izgleda ni malo lose!
Ne kvaris originalni izgleda auta, a imas kvalitet projektor farova.
Ili sve da ostavis ovako, ili sve da odradis po PS-u projektor farova ali pitanje kako ce se uklopiti vizuelno u celokupan izgled 626-ice... i sta ces sa dugim svetlom kad stavis clearglass? Nece imati rebra po kojima osvetljava. ;)

P.S. Pomocnik zasluzuje medalju! :palac

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 23-Apr-2014 12:00 
Mazdaš u povoju

Duga svetla su resena projektorom, projektor u sebi ima onu cut-off zavesicu koja kad je podignuta pravi cut-off i daje oborena svetla, a kad je spustena daje duga, tako da trenutno uopste nema zasebne sijalice za duga svetla u faru.
Dobio sam od jednog clana kontakt coveka koji radi clearglass pa cu proveriti cenu kod njega.
Meni ovako isto ok izgleda i zadrzava se orig. izgled sto nije lose.
Pitanje je samo da li ce zaslepljivati druge u saobracaju, to tek ostaje da proverim na neduznim dusama koje mi idu u susret na nekom mracnom putu. :D

I ja dosta razmisljam o problemima koje donosi clear glass, jer ako radim far onda moram da radim i migavac inace nece lepo izgledati, pa ako radim migavce onda moram da nabavljam i zute sijalice ili led diode. Pritom nemam pojma kako ce izgledati na kraju.
Bilo bi super kad bi nasao negde sliku nekog auta gde je to vec odradjeno pa da vidim dal se isplati ulagati i cimati se.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23-Apr-2014 12:52 
Moderator

To ti kazem, a ovako je ceo izgled u orig. stanju, jedino da se pozabavis malo u photoshopu pa da vidis okvirno kako bi to izgledalo...
Na mestu dugog, mozes da ugradis dnevna svetla. :)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 23-Apr-2014 3:11 
Mazdaš u povoju

Dobio sam par slika mazde 626 sa clear glass varijantom, ne izgleda lose, videcu da ih stavim ovde pa da cujem misljenja drugih kad budem za kompom.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 23-Apr-2014 7:47 
Mazda driver

Automobil: mazda 626 GF 1.8 + lpg
Super izgleda ovo :) svaka cast na trudu i odrađenom poslu..... To bi volio i ja na svojoj 626 gf napravit, samo me malo strah upustit se u sve to :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23-Apr-2014 11:40 
Mazdolicus Maximus

Hvala na informaciji, odlicno izgledaju :D

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24-Apr-2014 10:18 
Mazdaš u povoju

Evo i par nocnih. Nisam uspeo da napravim dobru fotku kako obasjava znakove ali fenomenalno se vide, prelazio sam preko gazele nocas i stvarno dobro obasjava i znakove kraj puta kao i one iznad puta.
ImageImageImageImage

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 24-Apr-2014 10:26 
Moderator

Uuuh odlicno baca!!! Jel su ovo duga ili oborena?
Ako su oborena, trebalo bi da ih spustis dole. Vidis kako baca preko Juga, to je previse visoko, smetace drugima...
trebalo bi otprilike do prozora da mu bude. ;)

p.s. motas se ispod Dusanovackog... :cool:

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24-Apr-2014 11:06 
Mazdaš u povoju

Ovo su oborena, jos ih nisam nastelovao, ali niko mi dosad nije blicao tako da mi se cini da ne zaslepljuje, mada svakako treba da se nasteluju.

Moj kraj.
Brze se izlazi na autoput kad ides sa medaka ka nbg, zaobilaze se 3 semafora. :D

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 24-Apr-2014 11:17 
Moderator

I moj kraj... :D Samo ja se ukljucujem sa Plavog mosta, blize mi je, sire i manje guzve.
Proceni sam da li ce nekom smetati, mada meni sa one slike deluje visoko, sto naravno ne mora da znaci.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 25-Apr-2014 3:31 
Mazdolicus Maximus

Jedan far ti je povisen cini mi se levi ali nisam siguran sto posto :D

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 25-Apr-2014 9:04 
Mazdaš u povoju

Nemam pojma, moguce, meni sad jedino bitno da napokon vidim nesto u nocnoj voznji. :D
Nisu jos stelovani, radim po ceo dan, kraj meseca pa je sad pritisak dupliran, nastelovacu ih sad za vikend verovatno.

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]