It is currently 20-Oct-2018 5:08

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: 28-Mar-2018 5:33 
jr. Mazdaš

Ovo je moje lično iskustvo koje sam hteo podeliti sa Vama.

Pre oko 7 meseci na mojoj mazdi levi xenon je počeo sam da se gasi, da povremeno treperi, pali pa se ponovo gasi. To mi jako mi je išlo na živce! [emoji16]

Shvatio sam da je sijalica pri kraju.

Počeo sam po netu da tragam za informacijom koje sijalice idu u fabričke xenone i pronašao da su to D2S sijalice.

Opet net, oglasi: Googleoglasi, Kupujem prodajem, Kupindo i dr. Ponuda i cene šarene. Osram, Phlips itd. Bio sam u dilemi koje kupiti? [emoji848]

Cene su bile u rasponu od 10€ po komadu za neke kineske bez ikakve garancije, do 40€ po komadu za "Original" Osram i garancijom od godinu dana. Najčešće su nudili Philips 20€ po komadu.

Majstori su mi govorili da tu ima dosta posla zbog manjka radnog prostora ispod poklopca motora. Rekli su, da se mora skinuti branik, jedan far pa drugi, da se stave sijalice pa da se sve to vrati na mesto. I sav taj rad koštao bi od 20 do 30€ zavisi od servisa u kojem se radi.

Računam, kvalitetnije sijalice i ruke od 60 do 100€.

Uvek postoji i neki drugi način! [emoji848]

Nađem original Osram preko Alli Expresa. Sijalice na popustu, ako se ne varam bilo je 35% od cene ukoliko se naruče preko mobilnog telefona. Cena za komad 7$ i Free Shiping. [emoji3]

Naručim par komada od 4300 lum. i one stignu za 15 dana iako je rok za isporuku do 60 dana. Sa dostavom na kućnu adresu i porezom ukupna cena je bila nešto malo ispod 20$. U dinarskoj protivrednosti.

Ja prezadovoljan.[emoji3]

Dobio sam par komada Osram sijalica po malo nižoj ceni od jedne Philips sijalice ili duplo jeftinije od jedne Osram sijalice.

Opet net, Youtube i nađem uradi sam način:

- Skinem točak,

- odvrnem 3 šrafića sa plastičnog blatobrana u pravcu od branika ka centru krila,

- povučem blatobran sa iste strane gde je oslobođen šrafova i zaglavim ga iza diska da ne ometa dalji rad.

- gurnem ruku u otvor u pravcu xenon fara, nađem i skinem poklopac fara odvrtanjem.

- isčupam džek sa sijalice,

-odvrnem i skinem prstenasti držač sijalice kako bi istu oslobodiio i na kraju

-izvučem sijalicu držeći je za plastični deo.

Zatim pažljivo izvadim novu sijalicu iz kutije držeći je za plastični deo (nikako ne držati za satakleni deo)!

- ubacim je u ležište isto onako kako sam staru izvadio,

- vratio sam prstenasti držač sijalice na mesto, zavrnuo ga i tako učvrstio sijalicu,

- priključio džek.

Zatim sam upalio oborena svetla i proveriio da li sijalica svetli. Videvši da je sve u redu, ugasio svetla,

- vratio poklopac fara na mesto,

- vratio potkrilo i šrafiće, sve to zategnuo i na kraju

- namontirao točak.

Zamena obe sijalice je trajala ne duže od 60 minuta.

Ispravna stara sijalica je u rezervi.

Uz malo truda, na kraju se isplatila zameni sam metoda i uštedelo se 80€.

Još uvek rade ko lude! [emoji3]

Biće mi jako drago ako će ovo moje iskustvo nekome u budućnosti biti od pomoći. Image

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 19-Apr-2018 12:56 
Mazdolicus Maximus

Automobil: 1990. 323f gt, 2004. M6 CD136
pa tako se i u sustini i menjaju sijalice za oborena svetla...
a to mastori izmisljaju da mora da se skida branik i frovi, ne bi li uzeli koju kintu na brzaka...
isto bi i on pogledao yt video i tako odradio...

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 19-Apr-2018 6:21 
jr. Mazdaš

Tako je. Ima puno stvari koje se mogu videti na YT, nisu komplikovane a mi ih možemo sami odraditi i uštedeti. [emoji847]

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 18-May-2018 3:54 
Mazdaš u povoju

Automobil: Mazda 6 2.0
Evo i ja da potvrdim gore naveden tekst. Danas stigle dve D2s 6000k iz Kine, cena 9e + oko 300 din je uzela carina.

Eto ja bih samo dodao da se moze menjati sijalica i bez skidanja tocka samo se namota pun levi ili pun desni u zavisnosti koja se skida. Tako da se dosta vremena ustedi, meni je trebalo 15-20 min za ceo posao i to lagano radio bez ikakve zurbe. A simptomi su bili slicni, jedna je po nekad treperila a znala je i da se ugasi.

Isto foru da se skida branik i farovi su i meni hteli da prodaju u jednom servisu a za cenu nisam hteo ni da pitam...

Ja sam uzeo 6000K pa cu videti veceras kako osvetljavaju put.

Image

Image

Image

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 18-May-2018 4:03 
Mazdolicus Maximus

Automobil: 1990. 323f gt, 2004. M6 CD136
Najbolje su ti, 4300k zuckaste, ili 5000k bele, cisto bele... Sve ostale po kisi se slabije vide... Sto vise vuce na plavo to ti je gore

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 18-May-2018 5:50 
Mazdaš u povoju

Automobil: Mazda 6 2.0
Vec sam se navikao na tu boju jer vec godinama vozam, videcu kako je to na Mazdi a nije skupa investicija pa cu pokusati da nadjem 5000k i lako zameniti ako mi se ove ne svidjaju.

Znam da je sa 4300k najbolja vidljivost, te sam i imao na autu i bas lepo osvetljavaju put ali sam hteo da probam ove a i da vidim kakav je kvalitet.

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]