It is currently 15-Aug-2018 3:26

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
PostPosted: 27-Jan-2018 9:33 
Mazda lover

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Kad dodje hladnije vreme, sneg/leg a pogotovu kisa, grejac zadnjeg stakla je jako korisna stvar, problemi sa istim mogu nastati usled pregrevanja (ostavljen ukljucen dugo leti), mehanickog ostecenja (grebanja zadnjeg stakla, stavljanje folije), ili da problem bude elektricne prirode / ne dolazi napajanje do stakla.

Prva dva problema mogu da se ispitaju ili poprave na isti naci, a to je da se nadje prekid, i da se ostecenje popravi sredstvom za popravku. Kvar se trazi tako sto se uzme unimer, prebaci na V iliti volte, jedan kraj (crna pipaljka) se zakaci na masu, tj. na bilo koji neofarbani metalni deo automobila, bio to sraf ili neki nosac. Drugu "pipalicu" unimera oblepite malim parcetom aluminijumske folije, da se nebi grejac dalje ostecivao. Nakon toga (pozeljno je ovo raditi kada je hladan/kisni dan, jer ce se tad stakla najbolje zamagliti), upaliti grejac zadnjeg stakla ,pozeljno je da vam motor bude upaljen ako imate losiji akumulator, jer mora da bude dat kontakt da bi grejac radio, a i sam grejac trosi dosta struje + potrosnja ostalih stvari kad je dat kontakt, losiji akumulator nece to podneti. Kada je grejac upaljen, a staklo zamagljeno videce se koje "linije" ne rade, i onda pipaljku unimera na kojoj je aluminijumska folija staviti na sredinu linije koja se ispituje, mora da se pokaze pola napona baterije (oko 6V), ako je pokazano 12V ili 0V znaci da prekid postoji, u tom slucaju polako vuci na desno ili levo, dok se ocitavanje ne promeni, kada do promene dodje znaci da je prekid prespojen i da ta linija ponovo radi. Markerom obeleziti oko te tacke, i kada se pogleda lupom (a cesto je i golim okom dovoljno) videce se gde je prekid. Prekid se popravlja posebnim sredstvom za popravku grejaca koje se kupuje (jos nisam nasao pouzdan izvor, kad nadjem okacicu linkove, ako neko zna gde ima da se nabavi, neka slobodno kaze), selotejp ili papirna traka se zalepi neposredno iznad i ispod linije gde je ostecenje, sredstvo za popravku se nanese, saceka se koji minut da se osusi, i onda se odlepi selotejp ili traka. Postupak ponoviti za svaku ostecenu liniju, i imati u vidu da ako je doslo do pregrevanja, prekid ce biti blizu krajeva stakla, a ako je ostecen presecanjem linija, onda je prekid obicno blizu sredine.

Postoji i procedura pronalazenja prekida ako ih ima vise na jednoj liniji, ali je ona malo komplikovanija, nju cu opisati u sledecem postu, kao i proceduru popravke "elektronike" zaduzene za kontrolu rada grejaca. Takodje cu okaciti slike procedure, kada je zavrsim na mom autu, korak po korak, jer imam dve linije u prekidu.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 27-Jan-2018 9:59 
Mazda lover

Automobil: MAZDA 3 1.6i/TE BK 2003.
ja sam to sredstvo kupovao u radnji auto delova i nanosenje tog srebra treba uraditi u 2-3 sloja sa pauzom od bar sat vremena a susi seo oko 10 sati,a bio sam ga i previo samo ne sa srebrom vec sa grafitnom presinom
a ovo sam sada nasao http://www.baku.rs/index.php?route=prod ... uct_id=402

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 27-Jan-2018 10:33 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
Po meni ima lakši način za detekciju mesta prekida . Jednostavno staviti uređaj na pištalicu , staviti na jedan kraj oštećene linije i polako povlačiti ka drugoj strani . Kada prestane da pišti tu je prekid . Ja sam dobio od poznanika srebro u špricu . Koristi se za popravku računara kao što i kolega Lavina pominje.

Послато са SM-J500H уз помоћ Тапатока

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 28-Jan-2018 2:11 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
Ima i na aliekspresu oko 11 12 dolara, ja nikako da kupim meni prva gore linija ne radi izgrebao sam kad sam skidao royal ride nalepnicu, ne utice previse jer grejac lepo radi i vrlo brzo, redovno su i kad je kisa ukljuceni i po pola sata sat ako je voznja duza nikad problem, za razliku od renoa,pezoa i fiata koje sam vozio.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Jan-2018 9:02 
Mazdolicus Maximus

Daj link da vidimo šta nude

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 28-Jan-2018 8:32 
Mazda lover

Automobil: Mazda 323 bj 1,6 16 v
Ja sam imao problem druge vrste... Na mojoj mazdi je došlo do prekida na papučici koja se lepi za šoferku, tako da se taj deo jednostavno odvojio od šoferke... Da ne bih previše eksperimentisao otišao sam u jedan servis koji se bavi autostaklima i sličnim stvarima i na moje pitanje moće li se to zalepiti da funkcioniše, dobio sam potvrdan odgovor. Međutim sve se svelo na to da oni zalepe nekim lepkom,premažu tečnim srebrom da bi se dobio kontakt, i to drži dva-tri uključenja grejača i onda se ponovo odvojii.Nakon treće reklamacije sam digao ruke i do današnjeg dana mi ne radi grejač, a baš je potreban zimi....

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 28-Jan-2018 10:14 
Mazda lover

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Na internetu predlazu da otpalu papucicu zalemis kalajem, i to navodno traje dugo. Ja bi to probao sa rezervom, tj. zvao bi otpade da pitam posto je zadnja soferka + lepljenje jedno 3000 :) .

@guslar, metoda zujalice/kontinuiteta je pogodna ako imas vise prekida na jednoj liniji, tacno vidis odakle dokle drzi, dok je merenje napona bolje za mesta gde ima samo jedan prekid.

I da dodam, nemojte grejac drzati upaljen pola sata, to je losa navika od koje pokusavam mog oca da odgovorim, dovoljno je minut dva/ samo da osusi zadnje staklo, zato cak neki skuplji i bolji auti (cak i ujakov jugo :) ), imaju tajmer grejaca od oko minut. Besmisleno je da isti radi dugo, em sto napreze elektro instalaciju i alternator, a i moze da dodje do pregrevanja vodova.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jan-2018 1:27 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Kod mene na trojci se sam ugasi kad otopi/odmagli celo staklo cc 10 min.
Inace ponekad mu bas dugo treba da odmagli staklo... a npr. kad je zaledjeno bas ledom brze ga otopi!?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jan-2018 8:26 
Mazda lover

Automobil: MAZDA 3 1.6i/TE BK 2003.
Chupo to sto kazu za lemljenje otpale papucice da se zalemi veruj mi nema sanse,ja sam na prosloj mazdi pokusavao vise puta sa vise vrsta lemilica i kalaja i pasta za lemljenje a probavao sam i sa raznim vrstama lepkova da zalepim pa premazem srebrom al se odvoji posle par ukljucivanja grejaca kao sto je rekao kolega ivica pa sam nakraju kupio dva kalolifera na 12V i ekstra je radilo[emoji3]tj radi i dan danas,i kod mene na trojci radi 10-tak minuta pa se ugasi automatski ,brat je imao dve 626 iz ‘90-ih i kod njega su se grejaci iskljucivali za nekih 5min

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 29-Jan-2018 10:37 
Mazdolicus Maximus

I kod mene se sam isključi po odleđivanju .

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 30-Jan-2018 10:07 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
Moj mislim da radi sve vreme spoljni barem, znam da kad ugasim zamagli ponovo brzo. A sto se brzine tice i sneg i led i sta god resava brzo cak i kad je mokro s unutrasnje strane onako bas mokro i to resava efikasno.
Evo link: Visbella SKG-283-2 DIY Rear window Defogger ,Repair Kit Repair the mist line of Auto glass ,Fix Broken Defogger Grid Lines
http://s.aliexpress.com/f2UZrYNV?fromSns=Копирај у привремену меморију
(from AliExpress Android)

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]