It is currently 19-Oct-2018 9:04

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Zaleđen amortizer
PostPosted: 07-Jan-2017 5:22 
Mazda lover

Automobil: 2002 Mazda Premacy DITD
Jer se sretao neko ranije sa ovakvim problemom?

Ova zima ne prija mome Premacy-u uopšte, prvo problemi sa zamrzavanjem nafte, a sad i ovo.

Juče sam nekim poslom išao u Zvornik, vratio se snioć oko 7 uveče, i u povratku auto se osećao jako tvrdo, sve vreme skakutao po putu.

Jutros ćale išao kod kumova, kad se vratio ja vidim da auto leži jako nisko, piam ćala šta je natovario u gepek, on kaže ništa i onda ukapiram da je zadnji desni amortizer zaglavljen, točak stoji u fiksnom položaju neće ni gore ni dole. Juče pre podne kada sam išao u Zvornik put je bio vlažan, sinoć i danas nije, tako da je moguće da se amortizer jednostavno zaledio.

Jel imao neko slično iskustvo i kako ga je rešio?

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Zaleđen amortizer
PostPosted: 08-Jan-2017 1:23 
Mazdolicus Maximus

Automobil: mazda PREMACY 2.0 DiTD
Ja znam da kad je hladno i tek krenem, a imam lezece blizu hoce da skripi i trucka malo dok se ne mrdnu, problem je nemamo one zastite plasticne vecinom pocepane budu i udje sneg itd i zaledi , meni nikad nije do te mere, a i moji su vec legnuti i na toplom pa mozda u tom polozaju nece, ali desavalo se da cujem led kako se lomi na lezecim policajcima, mada je to led na oprugama pretpostavljam.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 09-Jan-2017 5:27 
Mazda lover

Problem je rešio sam sebe, juče sam išao u Bogatić i u početku je auto opasno tresao, ali je vremenom malo po malo popuštao i na kraju je skroz otpustio i sada funkcioniše kako treba.

Za nekoga ko kasnije bude imao isti/sličan problem, ono što se desilo je da je voda ušla u sam amortizer (jer je isti oslabio/loš) i zaledila se u njemu, blokirajući ventile koji propuštaju kroz sebe ulje tako da amortizer ostaje zaglavljen u mestu, znači neće ni gore ni dole. Za ovo postoje dva leka, jedan je da se auto vozi po malo neravnijem putu čime će se amortizer od trenja zagrejati i otopiti led i na kraju ispariti vodu koja je u njega ušla, ili parkirati auto u garaži koja je iole toplija i pustiti da se voda u amortizeru otopi. Ovaj problem je znak da je amortizer oslabio i da voda polako ulazi u isti (što znači da treba planirati zamenu), međutim ta voda u vožnji od toplote ispari pa kada je toplije vreme to nije strašno.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 10-Jan-2017 12:31 
Mazda lover

Automobil: Mazda 323 bj 1,6 16 v
Jako neprijatan i neudoban osećaj, kao da se voziš na starim, šinskim kolima. To mi se desilo na staroj 323 bf. Mada mislim da ta voda koja se zaledi u amortizeru jednostavno iscuri kad pređe u tečno stanje, nisam siguran da dođe do tolikog trenja da bi voda isparila. Čist pokazatelj da je amortizer više nego zreo za zamenu.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 11-Jan-2017 7:43 
Mazda lover

Ja koliko sam čitao voda je teža od ulja za amortizere tako da teško može da iscuri, ali bi trebalo da vremenom od toplote ispari (ne odmah, posle par sati recimo). Evo ovih dana je još hladnije pa mi amortizer nije zaledio, što znači da je ta voda isparila (ili iscurila kako god).

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 01-Mar-2018 5:51 
Mazda lover

Danas isao da zavrsavam neke obaveze po gradu, i imao utisak da su zadnji amortizeri zaledjeni, puca pozadi ko da se trap raspada, poskakuje ko da se vozim na sinskom vozilu... agonija.

Pogledam kakvo je stanje oko zadnjih tockova, ono sve led, opruge zaledjene skroz, rubovi puni leda. Uvatim staru balans stanglu koja mi je u gepeku zbog sajle rucne i pocnem da udaram. Trebalo mi je jedno 10 minuta da ocistim ceo prostor od leda, ALI, kada sam to uradio auto se ponasa sasvim normalo, tako da problem nije u amortrizerima.

Zanima me kako da se to desava samo kod mene, a da ostali auti (bar od mojih poznanika) nemaju takav problem?

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 01-Mar-2018 10:20 
Mazda lover

Automobil: MAZDA 3 1.6i/TE BK 2003.
Ja sam jutros imao istu situaciju

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 02-Mar-2018 12:04 
dr. mr. sci. prof. Mazdologije

Automobil: Mazda 323 f BA 1.5
Isto i kod mene kad je bio minus :(

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 02-Mar-2018 8:55 
Mazda lover

Danas opet sve zaledilo, popizdeo sam... Nemam pojma sta da radim, ceo zadnji trap se zaledi, i nema mu pomoci dok ne poraste temperatura. Sta znaci imati garazu... :(

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 02-Mar-2018 9:06 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Alfa 159
Od ponedeljka ce temperatura opet da bude u plusu, tako da nece biti problema. :)

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 03-Mar-2018 6:32 
Mazda lover

Danas otpustila i rucna i amortizeri hvala bogu, mada je veceras opet necu potezati, mozda ode temperatura u minus, pa se moram opet podvlaciti. :banana

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]