It is currently 17-Nov-2018 3:14

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
PostPosted: 06-Mar-2014 9:21 
Drugari,

Imam jedan problem od skoro. Auto mi ima veću potrošnju goriva za prosječno skoro 1l. Kada radi osjeća se miris benzina iz auspiha i kao da malo dimi, ali ništa primjetno izuzev ovog mirisa. Takođe kad stoji na leru, povremeno ima neke nekontrolisane detonacije, koje se u vožnji ne osjećaju. Performanse su mu ostale iste.

Pošto sam auto koristio kao službeno, firma mi je uplatila nešto para pa sam promjenio ventile i gumice ventila, odradio veliki servis, očistio dizne i zamjenio kablove :D .

Desilo mi se par puta da se upali žuta lampica, a dijagnostika kaže da je katalizator, mada on nije sigurno.

Ja mislim da lambda sonda daje pogrešan signal da nešto nije uredu sa katalizatorom, a ustvari problem je kod prebogate smješe.

Šta vi mislite o ovome?

Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 06-Mar-2014 10:50 
A kako znas da katalizator nije sigurno ? :)

Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 07-Mar-2014 1:22 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Napisi samo koji je motor i godiste u pitanju, koliko km, kao i to da li imas plin ili ne. ;)

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 07-Mar-2014 1:45 
Mazda lover

Automobil: Toyota Celica STI
Druze moze da bude i katalizator i lambda a i nesto sasvim trece ili deseto...jel diagnostika samo katalizator prijavljivala?ako jeste zasto mislis da nije kat ili zasto majstori misle ako su ti oni to rekli?

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 07-Mar-2014 2:30 
Majstor kvariša

Automobil: Elantra 1.6 2016 (bila 323BJ)
moze da se desid a ti je usled tih promena ako nije restovan ECU ostala stara mapa sagorevanja i sad auto bolje gori ali se ne slaze sa onim sto izlazi na lambde.
kod mene je reset ecu-a kad skinem klemu plus i drzim pritisnuti kocnicu 20-30 sekundi.
sta se dobija time: ECU iliti kompjuter ponovo uci neko vreme i prilagodjava se stanju usisa/izduva.
probaj ne moze da skodi.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 07-Mar-2014 3:03 
Moderator

Automobil: mazda premacy 1.8 16v
tako je! resetuj comp ovako kao sto kaze redbox...ne moze da skodi a moguce da ces resiti problem!!!

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 07-Mar-2014 7:22 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Škoda oktavia 3 RS 2.0 tdi
Da li se tako resetuje i na šestici? Razmišljam da ja nisam resetovao komp posle čipovanja motora, a to bi po ovome trebalo uarditi. ;)

viewtopic.php?f=195&t=48165

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 07-Mar-2014 11:30 
Moderator

Automobil: mazda premacy 1.8 16v
pa ne znam za 6ticu ali na mom premacy-ju 2003god. je to resilo par puta neki problemcic!!!

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 08-Mar-2014 1:11 
Hvala na svim gugestijama.

Prvo, motor mi je 1.4 benzinski, 140 000km, drugi sam vlasnik,uvezao sam ga iz njemačke od prvog vlasnika i sa njim prešao za 2 godine 50 000km. Nemam plin.

Dijagnostika pokazuje da je katalizator,( morom priznati da se ovi u ovlašćenom servisu ne razumiju previše u parametre koje može da očita orginalna dijagnostika koju oni imaju, dok na univerzalnoj stoji da je u pitanu katalizator). Pored ovlašćenog servisa vodio sam je kod majstora koji rade auspuhe i imaju one unisex :) katalizatore i svaki mi je rekao da katalizator nije sigurno jer ima odličan izduv, a i nelogično je da nekad bolje, a nekad lošije vuče, jer kad je katalizator zapušen, tada sve svlabije i slabije vuče.

Prije par dana sam resetovao ECU ( ovom sisitemom skidanja klema ) i situacija je bila potpuno ista.

Mislim da Lambda saonda prijavljuje lažnu grešku, jer se ona nalazi prije katalizatora, odmah na izduvnoj grani, i ona prijavljuje da nešto nije uredu sa izduvnim gasovima ( tj. da ima više goriva nego što treba, i da to može da uzrokuje problem katalizatoru)

Ne znam kako se dešava da on prima više goriva nego što je određeno.

Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 08-Mar-2014 1:35 
Mazda lover

Automobil: Toyota Celica STI
U principu moje je misljenje da treba resetovati komp posle bilo kojih vecih radova na kolima,pogotovo na vasim novijim vozilima samim tim su vam i kompovi napredniji...nista ne moze da skogi,jednostavno se izbrisu greske i to je to...meni je palio check engine lampicu jedno vreme zbog slabije smese ili loseg goriva,kada sam resetovao komp prestalo je...

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 08-Mar-2014 2:31 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Škoda oktavia 3 RS 2.0 tdi
Reče da je resetovao i opet isto. Najgore je što ni ovlašćeni ne mogu da provale, ali oni su u principu nesposobni kada je na auto nešto prepravljeno da nije više fabrički. koliko sam na kraju razumeo, treba naći nekog ko bi mogao da prepravi parametre kompa da dobija manje goriva. Jel si probao da pitaš za pomoć neki bolji servis za chiptuning motora? Oni rade sa mapama.

viewtopic.php?f=195&t=48165

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 08-Mar-2014 7:25 
Nisam nikog konsultovao od ljudi koji se bave chip tuningom, mada ne znam kod koga bih ga povezao. Nisam nikakve dorade na motoru radio, a ni na elektronici. Samo sam zamjenio ventile i gumice, kablove i svjećice.
Izgleda nema čemu da se nadam izuzev da se samo popravi :)

Reply with quote  
PostPosted: 09-Mar-2014 2:13 
Mazda lover

Automobil: mazda 3 BL mazda 323 1.3 BG
Nadam se da je problem neka sitnica i da ćeš ubrzo to rešiti, ili da će samo od sebe da se popravi, kao što kažeš :) Uzgred, mislim da bi bilo interesantno da napišeš razlog promene ventila i zaptivki-gumica koje se na njima nalaze ;) Tj. da li je u pitanju bio dim iz auspuha, potrošnja ulja.. kolika?? I šta si dobio tom zamenom; eventualno poboljšanje.. koje vrste?? I da li ti sada motor troši ulje s' obzirom da kažeš da dimi i sad pomalo??

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 10-Mar-2014 12:47 
Razlog promjene ventila je bio, zato što mi je izgorio jedan izduvni ventil na 2 cilindru. Zamjenio sam svih 8 izduvnih ventila i sve bumice, kad sam već skunuo glavu motora, a ostale sam ispolirao i vratio. Jedino što sam osjećao tada je bilo da mi auto nemorno radi na leru. Nije bilo problema sa paljenjem i vučom, posebno u velikim brzinama, jer sam ga tako vizio i do 140. Auto mi nimalo nije trošio ulje, tj. nikad ga nisam dosipao. Mjenjam ulje na 10 000 uspem do maksimuma i kad treba ponovo da ga promjenim on je minimumu. Nikad mi nio dimio, do sad kad se osjeća miris goriva.
Ja mislim da mi je uzrok progorjevanja ventila bio prebogata smješa, ali se to nije osjećalo.

Reply with quote  
PostPosted: 06-Jul-2015 9:47 
Mazdaš početnik

Automobil: mazda 323f
Pozdrav za sve clanove foruma.Trazio sam nesto ovde na forumu pa da ne bi otvarao novi post nadovezacu se na ovaj.Interesuje me kako mogu da resetujem ecu na mojoj efici 323 1.6i 62
kw 91
.Moze li zapravo na njoj da se uradi reset.Hvala unapred.

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]