It is currently 19-Jun-2018 2:47

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
PostPosted: 01-Aug-2014 11:57 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Škoda oktavia 1.6 tdi
Zanima me da li neko zna koliko je normalno da auto vuče struje u fazi stajanja? Motor 2.0CD, 2006 godište. Ja sam izmerio 0,14 kada je zaključan, dok kada je otključan vuče 0,30mA. Zanimljivo je da ne ide u sleep mode kada je zaključan, te uvek vuče duplo više struje. Pročitao sam da je za stila normalno do 0,07. Da li je neko merio na svojoj šestice? Meni je doduše stajao auto u garaži nekoliko dana, otključan jer nisam znao za ovaj fenomen i ispraznio nov akumulator od 85Ah.

viewtopic.php?f=195&t=48165

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 01-Aug-2014 4:56 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
Ovo nisam znao ali doduse ja sam ama bas svaki dan za volanom tako da se ni ne primeti.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 01-Aug-2014 5:49 
Mazdaš u povoju

Automobil: mazda 2
Kao elektroničara me zainteresovao slučaj :) Ako je struja 0,30 miliampera to znači da je potrebno 3300 sati da bi izvukao jedan amper čas iz akumulatora, a on je 85. Tako da tu nešto nije u redu, moguće da je akumulator loš iako je nov... Kako si merio struju i kojim instrumentom, jeftiniji instrumenti mogu mnooogo da greše pri merenjima malih veličina. Auto nikako ne bi smeo da isprazni akumulator za par dana, to se obično desi ako je ostao neki potrošač uključen (npr neka sijalica) ili je alarm neispravan ili nešto slično.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 01-Aug-2014 11:36 
Mazdolicus Maximus

Merili su mi ljudi kod kojih sam ugrađivao kameru za rikverc i koji su radili druge nadogradnje sa svetlima. Instrument je njihov, pa sad ne znam koliko je tačan. Pokušaću eventualno ponovo kod drugara da izmerim. Instrument je pokazivao 0,14-0,30 na otključan auto. To je onda verovatno toliko ampera, a ne mA, biće da sam se zeznuo jer se ne razumem preterano. Ako je tako, znači izvući će i poslednji amper iz ispravnog akumulatora kada je otključan za 11 dana, a zaključan za 22. Znam da sam pročitao neku diskusiju za fiat stilo gde su rekli da je sve što je više od 0,07 pražnjenje, mada to je opet svojstveno fiatu. Zanimljivo je da mazda ne ode u "sleep mode" kada je otključana posle određenog vremena, kao što mi je na fabiji slučaj, već je neprekidno računar "budan".
Ovo pitanje sam pokrenuo da saznam da li je izmerena vrednost alarmantna i da tražim uzrok ili je to normalna pojava kod ovog auta. Izgleda da ipak crpi struju, pa ću dalje gledati kameru i muziku.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 03-Aug-2014 8:44 
Mazdaš u povoju

Automobil: mazda 2
Najbolje da se raspitaš kod dobrog električara. Meni je jako čudno da auto vuče do 0,3A bez obzira u kakvom modu bio. Pogledaj kameru i muziku, alarm itd. Kad skineš klemu sa akumulatora i vraćaš je da li malo zavarniči? Do Mazde sam vozio jugiće i kečeve i znam da tamo ne sme da curi nimalo, za automobile sa kompjuterom već ne znam. Skoro mi je Mazda2 stajala u garaži dve nedelje i mislim da je bila otključana (mada nisam suguran), nikakav problem nisam imao, upalila na pola ključa a akumulator je fabrika, 6 godina star. Opet, najbolje upitati iskusnog električara :)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 04-Aug-2014 11:06 
Mazda lover

Automobil: Mazda 323 bg
http://akumulatori-desulfatizatori.blog ... za-to.html

Ima i ovde po nešto korisno, pisac je inače stručnjak.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 05-Mar-2016 10:10 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Sta si uradio po ovom pitanju?
Mazda padne u tzv. sleep mod 40 min. po gasenju i zakljucavanju i tek onda treba izmeriti potrosnju struje jer tad pogasi sve potrosace (ostanu da rade neke klapne, releji i sta ti ja znam...)
Meni je pokazivao potrosnju 0,22 po gasenju, i nakon sto sam sacekao 35-40 min. palo je na 0,01 sto je normalno. Tako je makar kod trojke 1.6CD, a verovatno i kod 6-ice.
Sve vrednosti koje su vece od 0,05-0,06 u mirovanju auta, elektricari kazu da nije dobro i onda postoji vec neki problem.

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 05-Mar-2016 7:56 
Mazdolicus Maximus

E vidiš meni je Ivan iz Led Mastersa merio ali nije čekao toliko, već je merio odmah posle zaključavanja auta. Mogao bih i ja da izmerim ponovo čim auto bude u voznom stanju. Da ga prazni nešto, prazni ga jer je nov akumulator ispraznio za 20 dana stajanja.

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 05-Mar-2016 8:13 
Moderator

Automobil: Mazda3 sedan 1.6MZ-CD TX+
Proveri to, ali i na garanciji akumulatora stoji da ako se ne pali duze od 7 dana, treba ga skinuti sa vozila. ;)

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 11-Mar-2016 9:22 
Mazda driver

Automobil: Mazda 6 2.0CD GTA
Sve je tu ispravno. Koliko koji auto vuče mA je razlika u opremi auta. Broj kompjutera.
Vama mazdistima je baš dosadno. Tražite kvarove i gde ih nema. :lol4

Offline Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 11-Mar-2016 1:58 
Mazdolicus Maximus

Automobil: Mazda 6
I ti ćeš se navići na to .:-D

Ne prekidaj ženu kad ćuti !

Offline Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 20-Mar-2016 1:48 
Mazda lover

Automobil: Peugeot 407
Vidis... jako interesantno sky ovo sto si zapoceo i uipste merio. Iskreno, kod vecine mehanicara me nervira sto sitnice nisu bitne i oterali bi me u 3 lepe kad bih dosao i pitao treba li da trosi u stanju mirovanja i to 40min nakon zakljucavanja 0.2mA ili 0,3mA.... a procitah malo pre nekome kvrcka plastika neka nakon menjaja sijalica nekih jer verovatno zabice nisi vratili... ili ne daj boze da ti neki sundjercic vrate ako je tu bio...

Ok, da se vratim na temu. Sta inace treba da trosi na autu uopste struju? Neka diodica i eventualno alarm. I koja je logika da taj bord ode u sleep posle 40 minuta? Sprema dorucak za sutra ujutru? :)

Offline Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]