Automatsko paljenje svetala

Elektrika i elektronika
skijash
Mazdaš u povoju

Re: Automatsko paljenje svetala

Post by skijash » 13-Sep-2009 4:03

Ja sam u prošlom autu (chevrolet corsica za Kanadsko tržište) imao dnevna svetla. Palila su se kad se upali auto, ali su bila slabija od oborenih. Postojao je i neki senzor, tako da se kad napolju oslabi svetlost (kad uđeš u tunel ili predveče) sama pale oborena svetla. To je bilo dosta dobro rešenje ako se uzme u obzir da tamo moraju da postoje ta svetla - kod nas je skroz nepotrebno.

TRAJAN

Post by TRAJAN » 13-Sep-2009 9:22

nAJJEDNOSTAVNIJE RESENJE JE DA PLATIS KAZNU 3-4 PUTA I NIKAD VISE NECES DA ZABORAVIS DA IH UPALIS(KAO JA POJAS) :applause: :lool:

Stari clan
Mazda lover

Post by Stari clan » 15-Sep-2009 1:32

Danas sam skinuo User Manual za Lagunu i izmedjuostalog nasao ovo (napominjem da ovog nema u originalnom uputstvu koje imam na holandskom):

Image
Image
Image
Image
Image

cybland
dr. mr. sci. prof. Mazdologije
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Mazda6 2.0 DIRECO-D
Odakle nam dolazite (where are you from): Beograd

Post by cybland » 15-Sep-2009 9:36

Na sreću svih vlasnika Renoa (modeli sa automatskim paljenjem svetala) oni već imaju ugrađen ili DRL ili automatsko paljenje svetala po paljenju motora. Obično sve što je potrebno da urade je da ostave prekidač svetala (na ručici) u položaju upaljenih oborenih svetala. Ako nakon toga ugase motor, vozilo će samo ugasiti svetla i, naravno , upaliti ih kada je motor ponovo pokrenut. Napominjem da ako izvršite paljenje svetala dok je motor ugašen čuće se zvučni signal upozorenja da su svetla upaljena. Znači, upali motor -> pali svetla -> gasi motor. Sve ovo isprobano na Meganu 2003. godište.

RedboX
Majstor kvariša
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Elantra 1.6 2016 (bila 323BJ)
Odakle nam dolazite (where are you from): Novi Beograd

Post by RedboX » 15-Sep-2009 10:21

U principu i kod moje mazde to radi tako samo bi trebalo neki relej koji bi prekidao i palio svetla kad je motor on/off a ja treba samo da ih ostavim u polozaju ukljuceno.
Sada ja glumim relej :badteeth1:
You only need two tools in life - WD-40 and Duct Tape. If it doesn't move and should, use the WD-40. If it shouldn't move and does, use the duct tape.

RedboX
Majstor kvariša

Post by RedboX » 20-Nov-2009 12:36

Ovo je izvod iz opisa automatsko svetla kod GL

Opis :
Za sledeće automobile : BMW,Daihatsu,Kia,Mazda,Mitsubishi,Subaru,Suzuki,Toyota PALJENJE I GASENJE SVETALA JE UGLAVNOM DOBAR OSECAJ, I TO POSEBNO U GRADU MOZE DA SE OSETI KOLIKO JE ZAISTA MRAK .KADA JE LOSE VREME, KADA PADA MRAK ILI KADA VOZITE U TUNELU. “ AUTOLIGHT “ AUTOMATSKI REAGUJE I PALI SE.KADA SE PARKIRATE ONI SE AUTOMATSKI ISKLJUCUJU..CUVA OD SUSENJA AKUMULATORA I CINI VOZNJU KOMFORNIJOM I SIGURNIJOM.

Mislim da ovo nije ono sta nama treba jer po opisu bih rekao da su u startu ugaseni a da se pale kada se smraci.

Vocko
Neumorno blebetalo
Odakle nam dolazite (where are you from): nBGd

Post by Vocko » 30-Nov-2009 10:57

Jos malo, pa ce 10. decembar...
Jel nasao neko gotovo resenje? Ili da jurim nekog elektricara da mi to napravi (najvise mi se svidja nacin funkcionisanja koji je DovlaK napisao)?
Image

L3VaNCl3F

Post by L3VaNCl3F » 01-Dec-2009 6:19

Mozda neces morati da juris nijednog elektricara... Ja radim na shemi, a uskoro cu krenuti sa izradom homemade releja za oborena svetla. Do 10-og bi trebalo da ga sredim, cak i ranije, mozda za koji dan... Ako napravim, tj. ako bude radilo po mojoj zamisli, okacicu i vama shemu i upustvo...

Vocko
Neumorno blebetalo

Post by Vocko » 01-Dec-2009 7:26

Iščekujem(o) tvoje rešenje.
Image

amavrenski
Mazdolicus Maximus
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): 1990. 323f gt, 2004. M6 CD136
Odakle nam dolazite (where are you from): Zrenjanin

Post by amavrenski » 02-Dec-2009 5:37

:bravo1

L3VaNCl3F

Post by L3VaNCl3F » 02-Dec-2009 10:16

Imam problema sa ovim. Jer i kod vas na vasim Mazdama mogu da se upale kratka i duga svetla bez kljuca? To je zeznuto, jer onda svetlo ne ide preko brave... A nesto sam razmisljao, mislim da ce da bude poprilicno neprakticno, jer kad na putu ukljucite duga, gorece vam i kratka svetla, a to i nije bas dobro...

RedboX
Majstor kvariša

Post by RedboX » 02-Dec-2009 10:56

U principu sa elektricne strane problema treba dodati relej koji ce okidati na svaku normalnu komandu vezanu za svetla tj ako se ukljuce duga ili kratka , relej bi trebao da prekine strujni krug koji kratka drzi uvek upaljena.
Kada se relej zatvori tj kada se ne koristi nista od klasicnih prekidaca za svetal onda tece struja kroz kratka i imate stalno upaljene farove.
Treba razmisliti i kada je najbolje da se ovaj strujni krug aktivira iliti jos jedan relej koji bi se aktivirao kada je upaljen motor da ne sijaju svetla cim se ubaci kljuc.
Treba videti sta radi onaj sklop koji se da kupiti u Bosni ili da li na netu ima neko resenje.mislim da negde imam linka koji se bavi pravljenjem strunjnih krugova samo od releja pa cu pogledati.

L3VaNCl3F

Post by L3VaNCl3F » 03-Dec-2009 2:53

Nije problem napraviti rele koji ce paliti svetla 10 sekundi posle paljenja automobila, ali je problem sto mora da se preveze prvo na bravu, pa tek posle da prodje kroz rele za svetla...

L3VaNCl3F

Post by L3VaNCl3F » 09-Dec-2009 2:24

Ljudi, shemu sam napravio, treba za koji dan da kupim komponente, pa da napravim prvi rele, i da ga probam u mojoj MAZDI. Pokusao sam da otklonim sve nedostatke prethodne sheme, pa cemo videti da li ce raditi... Nemam trenutno vremena, necu stici do sutra, ali do kraja ove godine bi trebalo vec da napravim 10-ak...

alfns
Mazda driver
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): mazda 6
Odakle nam dolazite (where are you from): novi sad

Post by alfns » 14-Dec-2009 12:53

zvao sam grand m u ns i dobio informaciju da ce imate uskoro fabricki relej koji koriste noviji modeli i da radi isto kao i kod novojih modela,znaci kada se startuje motor svetla su upaljena ali ni i tabla a za paljenje svetla na tabli se koristi prekidac kao i do sada...govorim o mazdi 6 ali verovatno ce imate i za ostale modele...

Vocko
Neumorno blebetalo

Post by Vocko » 14-Dec-2009 1:38

Da li si saznao cenu mozda?
Image

BooM_NS

Post by BooM_NS » 14-Dec-2009 2:27

I mene zanima cena alfns... A zanima me i sta se podrazumeva pod novijim modelima... :D Posto imam Mazdu 6, 2004 godiste a ne znam da imam tako nesto pa reko ili ni sam ne znam ili je moj ipak stari model za tako nesto... :)

alfns
Mazda driver
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): mazda 6
Odakle nam dolazite (where are you from): novi sad

Post by alfns » 14-Dec-2009 11:46

moja je 2003 to su stari modeli...na ovim novim se pale svetla cim upalis auto...zovi grand m za 15 tak dana rekli su da ce imati

BooM_NS

Post by BooM_NS » 15-Dec-2009 12:37

Zvao sam ih danas, rekli su mi da moj model treba da ima to da se automatski pale svetla, kada sam rekao da ne znam da ima lik me je opusteno pitao kao "tvoja kola su iz Italije?? Samo modeli iz Italije nemaju to fabricki ugradjeno"... Ali kao da odem tamo pa da probaju softverski da probaju da mi to naprave... Hmmmm, bas mi se neda 4000-5000 da se on igra 5 minuta na lap topu i da kaze da ne moze. :)

Vocko
Neumorno blebetalo

Post by Vocko » 15-Dec-2009 1:15

Ako nista ne uradi, ne moze ni da ti naplati.
Tako makar rade u Profil-u, kada je vezano za dijagnostiku.
Image

JNC
Site Admin
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Honda CR-V, Mazda 5, Berlingo

Post by JNC » 15-Dec-2009 2:16

OD 2006 Mazda na sve modele stavlja to paljenje, tako je i kod mene, gore odmah, a tabla ne sija dok ne upalis poziciju ili svetla, tako da sigurno moze na sve 3ke i 6ice, a ne vidim razloga i na starije modele da ne moze.

Vocko
Neumorno blebetalo

Post by Vocko » 11-Jan-2010 6:29

Sta bi sa semom?

U medjuvremnu videh ovo - http://www.polovniautomobili.com/oglas2 ... je_svetla/" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

JNC
Site Admin
Šta vozite trenutno (Your 4wheel pet): Honda CR-V, Mazda 5, Berlingo

Post by JNC » 11-Jan-2010 10:46

Ima Philipsov kit sa sve svetlima i elektronikom da se uzme kod nas cena je nesto oko 130e, nije jeftino ali je sve profi.

http://www.lighting.philips.com/in_en/c ... ng&lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;

Ovo je sprava.

RedboX
Majstor kvariša

Post by RedboX » 11-Jan-2010 11:58

Da ali da li ci ti to nas zakon priznati kao dnevna svetla :citaj:
Meni se svidja i ubudzio bi negde ali sto da bacam pare ako ne moze.

DaRX

Post by DaRX » 12-Jan-2010 12:03

ma dajte ljudi, nalepite papir "ПАЛИ СВЕТЛО" na tablu i to je to :cool:

Post Reply

Return to “Elektrika”